Hópehely.

Ez az oka annak, hogy nem találunk két ugyanolyan hópelyhet

Egy szakértő kutatásából egyértelműen kiderül, hogy nincs két egyforma hópehely, de ennek mégis mi az oka?


A hópelyhek egyértelműen a karácsony egyik legjellegzetesebb jelképei, ám ha a dekorációkon látható alakzatokra gondolunk, akkor a hókristályok megnevezés a legpontosabb.

Az IFL Science szerint ezek a kristályok a hőmérséklettől függően meghatározott mintázatokban alakulnak ki, miután a víz gőzből egyenesen jéggé fagy, anélkül, hogy előbb folyékonnyá válna.

Ez is érdekelhet: 5 város, ahol biztosan fehér karácsonyra számíthatsz

Mivel egyes hókristályok létrejötte akár 45 percig is eltarthat, így a kialakulás szempontjából meglehetősen sok idő áll a rendelkezésre. Ennek okán például a tipikus karácsonyi hókristály-forma, csak egy a végtelenszámú lehetőség közül.

A legtöbb hópehely hatszögletű, de néha inkább háromszög alakúak, és ritka esetekben szinte tökéletes egyenlő oldalú háromszögek. Körülbelül 150 évvel ezelőtt dokumentálták őket először, és én már sokszor láttam őket odakint. Miért háromszög alakúak? A rejtély része az volt, hogy ha megláttál egyet, akkor valószínűleg egy másikat is megláttál, tehát valóban halmozódnak, és erre senkinek sem volt magyarázata

– mondta Dr. Kenneth Libbrecht, a Caltech fizikaprofesszora az IFLScience-nek.

Librecht azonban rájött a dolog nyitjára, ugyanis több mint 20 éves kutatás után kidolgozott egy modellt, amely nagyban segített neki.

A tudós ezután rájött, hogy ugyan matematikailag elképzelhető, hogy két egyforma kristály jöjjön létre, azonban erre annyira kicsi az esély, hogy szinte nem is mérhető.

Hogy nincs két egyforma hópehely, az attól függ, hogy pontosan mit értünk egyforma alatt. És mit értesz hópehely alatt? A laboratóriumban apró kis hópelyheket készítünk, amelyek átmérője akkora, mint egy emberi hajszál, és a legtöbbjük csak egyszerű hatszög, és mind egyformán néz ki. Azok az apró kristályok is kint vannak, és ha meglátod őket, egyformák lesznek, de szörnyen kicsik. Ha viszont összeállnak csillagkristályokká, akkor viszont nagyon összetetté válnak. És a komplexitás azokból a körülményekből ered, amelyek között növekednek[...] Megbecsülheted, hányféleképpen lehet egy hókristályt létrehozni, és ez egyszerűen csillagászatian nagy szám

– folytatta.

A szakember ezután elmondta, hogy ezt a folyamatot sokszor ahhoz szokta hasonlítani, hogy egy pakli kártya megkeverésekor mekkora az esélye annak, hogy pontosan ugyanazt az 52 húzást csináljuk újra.

A figyelmetekbe ajánljuk