Vulkánok törtek ki a Hold titokzatos túlsó oldalán évmilliárdokkal ezelőtt – állapították meg amerikai és kínai kutatók.
Egy kínai misszió által gyűjtött minták elemzése során több mint 4,2 milliárd éves bazalt darabokat találtak. Míg a tudósok már eddig is tudtak a Hold közeli oldalán zajló vulkáni tevékenységről, amelyet a Földről is láthatunk, a „sötét oldal” geológiája merőben más, és még nagyrészt feltáratlan – írja a BBC.
Ez is érdekelhet: Végre tudjuk, hogy a Hold sötét oldala miért sokkal kráteresebb
A kőzet- és pormintákat a Csang'e-6 űrszonda gyűjtötte be, egy közel két hónapos, kockázatokkal teli küldetést követően.
A Kínai Tudományos Akadémia szakértőinek vezetésével a kutatók radiometrikus kormeghatározással becsülték meg a vulkanikus kőzet korát.
Elemzésükből kiderült, hogy a „meglepően fiatal” kitörés mintegy 2,83 milliárd évvel ezelőtt történt, amire eddig nem volt példa a Hold közeli oldalán.
Unsplash
Ez az első geokronológiai tanulmány, amely a Chang'e-6 mintáiból származik, és óriási jelentőséggel bír a hold- és bolygótudományi közösség számára
– nyilatkozta Qiuli Li, a Geológiai és Geofizikai Intézet munkatársa.
Bár széles körben „sötét oldalként” ismert, a Hold ezen része valójában bőségesen kap napfényt, csak éppen mi nem látjuk. Ennek oka, hogy a Hold gravitációsan kötött a Földhöz, és ugyanannyi idő alatt kerüli meg bolygónkat – körülbelül 27 nap alatt –, így mindig ugyanaz az oldala néz felénk.
A Hold távoli oldaláról készült első képet 1959-ben rögzítette a szovjet Luna 3 űrszonda. Bár a képek szemcsések voltak, mégis lehetőséget adtak a Föld lakóinak, hogy a Holdat egy másik szögből lássák. Azóta számos jobb minőségű felvételt is kaptunk, köztük egy lenyűgöző NASA-videót, amely a Hold távoli oldalát mutatja a háttérben a Földdel.
Olvasd el ezt is! Becsapódás és lávatánc: videón nézhetjük meg hogy alakulhatott ki a Hold
Az év elején pedig a Csang'e-6 küldetés során egy kis mozgó járművet vetettek be, hogy szelfit készítsen a leszállóegységről a túlsó oldal sziklás felszínén ülve.