Földközi-tenger
Fotó: Shutterstock

Az eurázsia és az afrikai lemezek mozgása veszélyezteti a Földközi-tengert

Hamarosan újra eltűnhet a világ egyik legnagyobb tengere

A Földközi-tenger és környéke az egyik legnépszerűbb turistacélpont, amit évente tízmilliók látogatnak meg. Az IFL Science beszámolója szerint azonban a Föld történetében elérkezik majd az a pont, amikor az óriás víztömeg egyszerűen eltűnik, ahogy történt nagyjából 6 millió évvel ezelőtt is.


A Földünk folyamatos mozgásban van és ez nemcsak a bolygónk Nap körüli forgását jelenti, de azt is, hogy a felszín alatt meghúzódó tektonikus lemezek is állandóan változtatják a helyüket. Ezt mi ugyan nem érzékeljük, de

a kontinensek napról napra „vándorolnak” a bolygó félig folyékony felső köpenye felett, ami a jelenlegi számítások alapján oda vezethet, hogy egy nap eltűnik a Földközi-tenger.

A portál emlékeztet, hogy a legnagyobb veszélyt jelenleg a núbiai és az eurázsiai lemez összeütközése jelenti. A megfigyelések szerint ez a két lemez immár 100 millió éve közeledik egymás felé, ennek köszönhetjük többek közt az Alpok-hegység kialakulását is.

F\u00f6ldk\u00f6zi-tenger partja

A tengerparti sziklák is a lemezek mozgásának eredményei

Fotó: Shutterstock

Ennek a lassú, de folyamatos közeledésnek a számítások szerint az lehet az eredménye, hogy Európa egész egyszerűen becsúszik az afrikai kontinens alá, eltűntetve ezzel a Földközi-tengert a föld színéről.

Mindez persze csak az egyik lehetséges forgatókönyv, a lemezek mozgását – a folyamat lassúsága miatt – ugyanis nehéz előre pontosan megjósolni. Mindenesetre nagyon is reális elképzelésről van szó, ez ugyanis egyszer már megtörtént az úgynevezett messinai sókrízis alkalmával.

Az 5,9 millió évvel ezelőtt történt esemény során a Földközi-tenger teljesen kiszáradt, miután a tektonikus lemezmozgások elzárták a mediterrán medencét az Atlanti-óceántól.

Ez a jelenség természetesen nem egyik napról a másikra fog bekövetkezni: a tudósok szerint többmillió évnek kell eltelnie ahhoz, hogy a núbiai lemez olyan közel kerüljön a mi kontinensünkön, hogy a tenger kiszáradjon.

A figyelmetekbe ajánljuk