Az ókori egyiptomi szamártejfürdőtől a Beverly Hills-i botoxinjekciókig az emberek régóta keresik a módját annak, hogyan tarthatják kordában az öregedési folyamatot.
Az évszázadok során a lelkes fiatalságkeresők számtalan kuruzsló elméletét is magukévá tették, akik azt állították, hogy ráleltek a megoldásra. Összegyűjtöttük a modern kor legfurcsább öregedésgátló „gyógymódjait" korabeli híradások és FBI-akták alapján, és a Mental Floss segítségével. Úgy tűnik, hogy az emberek az örök fiatalságért – akárcsak napjainkban – akkor is mindent megtettek volna.
Ez is érdekelhet: Örök fiatalság? Meglepő módszerrel „fiatalítottak meg" egereket
1. A sörös gyógymód
1907-ben, amikor Maine államban az egész államra kiterjedő szesztilalmat vezettek be, az American Bottler magazin szerint a lakosok a házilag főzött sörhöz folyamodtak, „amelyet a pitypang és a rebarbara gyökérlevével itattak át, és igen népszerű volt a nők körében, akik sokkal fiatalabbaknak tűntek, mint amilyenek valójában". A sör ugyanis „kivasalja a ráncokat a szem sarkánál, feldúsítja az arcot, és barackszerű virágzást kölcsönöz a vonásoknak". Ráadásul a kívánt dózis is kedvezően lett meghatározva:
annyit igyál, amennyit csak akarsz.
2. A hókúra
Fotó: Shutterstock
Az Illinois állambeli Evanston egyik hátsó udvarában hóban hempergő meztelen férfiak és nők látványa – akik „így megújítják fiatalságukat" − országos figyelmet keltett Dr. Henry E. Lane, a Kosmos Physical Culture szanatórium tulajdonosa és hókúrája iránt. A betegek − 45 és 65 év közöttiek − hógolyócsatát is rendeztek. A hókúrát megelőzően Lane úttörő szerepet játszott a napkúrában is; ami szintén szabadtéri meztelenkedést igényelt, de szebb időben. Rendelője eleinte Chicago északi részén volt, de a szomszédok tiltakozása miatt 1910 körül kénytelen volt feljebb költözni.
Ha tovább olvasnál: 5+1 szépségápolási tipp, amire Marilyn Monroe esküdött
3. A kecskemirigyek gyógymódja
Az illusztris „Dr." John R. Brinkley azzal tett szert nemzetközi hírnévre és mesésen gazdagságra, hogy kecskeheréket ültetett át férfiakba és kecske petefészkeket nőkbe. Nemcsak a fiatalos életerőt állította vissza a kezelés, hanem állítólag a székrekedéstől az elmebajig terjedő betegségek listáját is gyógyítani tudta. Brinkley egy nagy teljesítményű adóval ellátott rádióállomást is épített, hogy országszerte népszerűsítse praxisát, de végül gondatlan állításai miatt elvesztette orvosi és műsorszolgáltatási engedélyét.
4. A majommirigyek gyógymódja
Fotó: Shutterstock
Nem a kecskék voltak az egyetlen állatok, akik feláldozták szerveiket az emberi megfiatalodás érdekében. Párizsban az orosz származású sebész, Serge Voronoff elkezdte átültetni orangutánok, csimpánzok és gorillák heréit többnyire idős francia férfiakba. Módszere az 1920-as évek elejére az egész világon keresett lett. Körülbelül 1000 műtétet elvégzése után, 1927-ben a The New York Timesnak azt nyilatkozta, hogy szerinte a majommirigy-átültetéssel az emberek 125 évig fiatalosak maradnak, és utána csak néhány hónapos öregkort élnek át, amit gyorsan követ a halál. Saját majomfarmot is alapított a francia Riverán, hogy lépést tudjon tartani a kereslettel.
5. A Radiendokrinátor
A 20. század elején, amikor a törvényes tudósok a radioaktív anyagok gyakorlati felhasználásával kísérleteztek, az öregedésellenes sarlatánok is meglátták benne a lehetőséget. „Dr." William J. A. Bailey azt állította, hogy az endokrin mirigyek „ionizálásával" (bármit is jelentsen ez) visszafordíthatja az öregedést, gyógyítja az elmebajt és megelőz egy sor más betegséget. Ehhez egy Radiendokrinátor nevű kütyüt kínált, egy aranyszínű, kártyapakli-méretű fémdobozt, amely rádiumot tartalmazott, és 1000 dollárért (ma már több mint 21 ezer dollár) árulta. A vevők főleg férfiak voltak, akiket arra utasított, hogy a készüléket helyezzék éjszakánként a nemi szervük alá, hogy helyreállítsák a férfiasságukat.
6. Radioaktív víz
Fotó: Wikimedia Commons
„Dr." Bailey legsikeresebb terméke a Radithor nevű palackozott elixír volt, amely más hamis állítások mellett „megfiatalítást ígért műtét nélkül". Az üveg címkéjén az állt, hogy az összetevők rádium, mezotórium és desztillált víz, és sajnos Bailey doki ezúttal nem hazudott. Mivel a Radithor fel volt címkézve, az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala nem tudta betiltani. A Radithor 1932-ben lett kegyvesztett, Eben Byers, egy gazdag, 51 éves sportember halálával, aki két éven át naponta több üveggel is ivott a szerből. Byers a gyógymód hatására szörnyen eltorzult, elvesztette felső és alsó állkapcsát és fogainak nagy részét.
7. A teljes kókuszdió-diéta
Park G. Hammar, egy nyugdíjas St. Louis-i festékgyáros szokatlan fiatalítási elméleteivel kapott figyelmet 1929-ben. Hammar − aki Svájcban laboratóriumot alapított elképzeléseinek tesztelésére − azt javasolta, hogy az emberek a lehető legtöbb időt töltsenek négykézláb (bár tagadta, hogy ragaszkodott volna ahhoz, hogy így járkáljanak), arccal lefelé fekve aludjanak fatörzseken, fokozatosan térjenek át a kizárólag kókuszdióból álló étrendre, plusz legyenek meztelenek.
Nincs ok, amiért az ember ne élhetne korlátlanul, több száz, sőt több ezer évig, ha követi a tervemet
− mondta 1930-ban egy riporternek. Hammar 1948-ban, 84 évesen halt meg.