exobolygó
Fotó: Shutterstock

A kép illusztráció.

Rekordsebességű szélviharokat észleltek egy távoli exobolygón

A Földtől több mint 500 fényévnyire lévő gázóriás körül szuperszonikus sebességgel, óránként közel 30 ezer kilométerrel áramlanak a szélviharok. Ez messze a leggyorsabb légáramlat, amelyet valaha is észleltek csillagászok az ismert univerzum bolygóinak valamelyikén.


Európai kutatók alaposan kielemezték a WASP-127b bolygóról visszaverődő fény spektrumát. Ekkor fedezték fel a víz és a szén-dioxid ellentétes mozgását, ami az objektum felhőit zavaró szuperszonikus áramlásokra utal.

A bolygó légkörének egy része nagy sebességgel mozog felénk, míg egy másik része ugyanilyen sebességgel távolodik tőlünk. Ez a jel azt mutatja, hogy a bolygó egyenlítője körül egy nagyon gyors, szuperszonikus sugárszél kering

– nyilatkozta a tanulmány vezető szerzője, Lisa Nortmann asztrofizikus.

Ezt is olvasd el! Furcsa, belülről izzó és olvadó exobolygót fedeztek fel tudósok

A „gyors" jelző ebben az esetben enyhe kifejezés. A hihetetlen, 27-29 ezer kilométer per órás sebességgel a WASP-127b felszíne felülmúl minden, a tudomány által ismert légörvényt.

A Földön a leggyorsabb feljegyzett széllökés 407 kilométer/óra volt, amelyet 1996-ban az ausztráliai Barrow-szigeten mértek. A Naprendszerünkben a Neptunuszon bukkantak eddig a legnagyobb szélsebességre, de a távoli exobolygón megfigyelt jelenséghez képest az 1770 kilométer/órás sebességű magaslégköri áramlatok inkább csak enyhe szellőnek tűnnek.

Ezt is nézd meg! Tudomány és szórakozás – öt űrről szóló dokumentumfilm, amit mindenképp látnod kell!

A WASP-127b egyébként egy, a Jupiternél valamivel nagyobb méretű, de tömegének mindössze 16 százalékát kitevő objektum, amelyet 2016-ban fedeztek fel a csillagászok.

A kutatás szerint az ehhez hasonló szélsőséges légáramlatok pontos mérése segíthet a bolygók kialakulását, növekedését és fejlődését leíró modellek összeállításában.

Ez pedig a tudósoknak kapóra jöhet abban, hogy jobban megértsék a bolygók történetét és sorsát a saját Naprendszerünkben is.

Forrás: Science Alert

A figyelmetekbe ajánljuk