1. Hangszálak kialakulása
Több kutatás is arra az eredményre jutott, hogy a hanggal rendelkező állatok mind egy őskori halnak köszönhetik ezt a képességüket. Ennek oka, hogy körülbelül 530 millió évvel ezelőtt egy szárazföldi hal olyan mutációval (szeleppel) született, amely megakadályozta, hogy víz jusson a légzőrendszerébe, illetve képes volt oxigénhez hozzájutni a levegőből. Évezredekkel később, amikor az emberi faj kifejlődött, ez a szelep megmaradt, hangszalagkká alakult.
Ez is érdekelhet: Tényleg beszél a természet – különös hangokat rögzítettek a világ különböző pontjairól
2. Számos állatfaj leutánoz minket
Akármennyire is az ember áll az evolúció piramisának csúcsán, különleges jellemvonásainkat egyes állatok le tudják utánozni. Köztudott, hogy a papagájok és néhány más madár is képes utánozni szavaink kiejtését. De nem ők az egyetlenek, akik képesek erre.
Fotó: Shutterstock
1984-ben egy Noc nevű beluga azzal lepte meg a kutatókat, hogy olyan hangokat adott ki, amelyek emberi beszédnek tűntek. De Rocky, az indianapolisi állatkert népszerű majma is hasonlókra volt képes. Ő élelemért cserébe másolta le gondozónak szavait. Egy Koshik nevű elefánt pedig ügyesen a szájába tette az ormányát, hogy emberi hangokat utánozzon.
3. Hegedű mint az emberi hang másolata?
A tudósok szerint a hegedűk az emberi hangok tulajdonságait utánozzák. A Stradivari-hangszerek hanghullámai például a magas hangú énekesek hangszálai által keltett hangokhoz hasonlítanak. A hírek szerint ezt úgy fedezték fel, hogy egy hegedűművészt különböző antik hangszerein játszattak, majd beszédelemző szoftver segítségével összehasonlították mindezt.
Ezt is olvasd el! Egy mesterséges intelligencia, ami másodpercek alatt leklónozza a hangod
4. Akusztika és építészet
Nem a hegedű az egyetlen, amelyre az emberi hang hatással volt. Évezredeken át az építészek is olyan épületeket terveztek, amelyek képesek voltak felerősíteni, hordozni és megváltoztatni az emberi hangot. Jó példa erre az egyik ősi maja város, Palenque. Az ottani épületek időszámításunk után 600 körül készülhettek, minden épület speciális közvetítőteremként szolgált, ahonnan az ősi papok énekelhettek vagy kántálhattak. Az egész város egy óriási hangfal-rendszerként működött, de találunk még régebbi példákat is.
Egy 3000 éves földalatti labirintus Peruban állítólag képes megváltoztatni az emberi hangot és egyszerre minden irányból visszhangozni. A szakértők úgy vélik, hogy az útvesztő célja az volt, hogy összezavarja azokat, akik át akarnak kelni rajta. Európában ilyen technikákat alkalmaztak a spirituális élmények fokozására is. Egy máltai földalatti templomban, az 5000 éves Ħal Saflieni Hypogeumban van egy olyan helyiség, ahol egy hangból több lesz, ha valaki 110 hz-es frekvencián szólal meg.