Lenyűgöző ókori  csillagvizsgálót tártak fel Egyiptomban

Lenyűgöző ókori csillagvizsgálót tártak fel Egyiptomban

Több ezer éves, időszámítás előtti 6. századból származó csillagászati obszervatóriumra bukkantak Egyiptomban. Az épület része volt annak, amit ma a fáraók templomának nevezünk Buto városában.


Az egykori tudósok az intézményben követték a Nap és a csillagok mozgását, ami létfontosságú szolgálatot jelentett az ókori egyiptomiak életében – írja a Science Alert.

Ez is érdekelhet: Megtalálták az elveszett aranyvárost Egyiptomban

Az egyiptomiak az ókori történelem legügyesebb csillagászai közé tartoztak, és örökségük a mai napig érezhető, hiszen itt született meg a 365 napos naptár és a 24 órás nap. Feltérképezték az éjszakai égboltot, és saját csillagképeik és állatövük volt.

A 850 négyzetméteren elterülő, vályogtéglából emelt épület L alakú volt, pillérek tartoztak hozzá, és keleti irányba nézett

Az egyiptomi turisztikai és régészeti minisztérium régészei az égbolt tanulmányozásával kapcsolatos tárgyakat és kellékeket is találtak. Előkerült többek között egy hatalmas napóra, amely 4,8 méter hosszan lefektetett mészkőlapokból épült fel. Két kör alakú kőtömböt is felfedeztek az egyik északon, a másik nyugaton helyezkedett el, ezt a Nap dőlésének követésére használták.

De különféle istenszobrok, mérőeszközök, egy nyaklánc, kerámiák és amforákat is begyűjtöttek.

Ma már magától értetődőnek vesszük a naptárunkat - az egész világon az életmódunk része.


Mégis, legalábbis részben az ókori egyiptomi csillagászok kemény munkájának és leleményességének köszönhetjük - és szilárd mérnöki munkájuknak, hogy ilyen templomok, mint ez, még mindig állnak, hogy tanulmányozhassuk munkájukat, több ezer évvel később is.

A figyelmetekbe ajánljuk