egeret tart a kezében egy kutató
Fotó: Shutterstock

Bizarr módszerrel sikerült megfiatalítani az egereket a kutatóknak

Egy kísérletben amerikai és orosz kutatók 12 héten át összekapcsolták fiatal és idős egerek keringési rendszerét, ami lelassította az idősebb állatok sejtes öregedését, és akár 10 százalékkal megnövelte élettartamukat.


A tanulmány azokhoz a korábbi kutatásokhoz kapcsolódik, amelyek szerint a fiatal emlősök vérében vannak olyan összetevők, amelyeket érdemes megvizsgálni az öregedés elleni egészségügyi előnyök szempontjából.

Ennek ellenére bármennyire is lenyűgözőnek tűnnek az eredmények, messze elmaradnak attól, hogy alátámasszák a teljes vértranszfúziós kezeléseket. Ha eltekintünk az egerek és az emberek közötti hatalmas biológiai ugrástól, az ilyen kezeléseknek számos ismert és súlyos kockázata van a befogadóra nézve, nem is beszélve az adományozás megkérdőjelezhető etikájáról.

Ez is érdekelhet: Tudósok sikeresen megfiatalítottak egy egeret

Ráadásul tizenkét egérhét az embernél akár nyolc évnek is megfelelhet − ez meglehetősen sok idő ahhoz, hogy fizikailag is kapcsolatban legyünk valakivel egy potenciálisan halálos módon.

Az ezt mozgató elemek a fontosak, és ezek még nem ismertek. Vajon fehérjék vagy anyagcseretermékek? Vajon új sejteket biztosít a fiatal egér, vagy a fiatal egér egyszerűen csak pufferolja az öregedést elősegítő vért?

− magyarázza James White, a Duke Egyetem sejtbiológusa.

Hogy ezt kiderítsék, Bohan Zhang, a Harvard Egyetem genetikusa és munkatársai összekötötték a fiatal (3 hónapos) egereket idős (kétéves) egerekkel, valamint egy idős és egy fiatal egérből álló pár keringési rendszerét, és összehasonlították az eredményeket.

A vizsgálatok kimutatták, hogy a fiatal vért kapó idősebb egereknél magasabb volt a szabályozó vegyületek, például a trikarbonsav koncentrációja, ami az öregedés során általában megszakadó kémiai folyamatok bizonyítéka, fokozódott a mitokondriumok „erőműveinek" termelése, csökkent a gyulladás és a nőtt a hosszabb élettartamhoz kapcsolódó gének száma.

Ez is érdekelhet: Kiderült: megállítja az öregedést a hiperbár oxigénterápia

eg\u00e9r egy k\u00e9zben

Fotó: Shutterstock

Ez a hatás hosszabb élettartammal, jobb élettani paraméterekkel és globálisan megfiatalodott genetikai szabályozó és sejtfehérje rendszerekkel korrelál − magyarázza a csapat tanulmányában, megerősítve, hogy a három hónapos vérkeringési kapcsolat sokkal hatékonyabb volt, mint a korábban vizsgált rövid távú vérmegosztás (öt hét).

Miközben Zhang és kollégái tanulmányának szakértői véleményezése zajlott, egy másik, hasonló technikával készült tanulmány is megjelent, amely sajnos rossz híreket közölt a fiatal donor egerek számára: az eljárás következtében csökkent az élettartamuk. Ez azt jelenti, hogy a kutatók nem tudják kizárni, hogy a teljes sejtek cseréje okozza a változásokat, például a régi, sérült sejtek cseréje és hígítása révén, amelyekkel aztán a donorállatnak kell megbirkóznia.

Zhang és csapata azonban nem talált bizonyítékot arra, hogy a fiatalabb típusú sejtek bárhol, például a csontvelőben elraktározódnának, bár a pozitív hatások megmaradtak.

A kutatók a jövőben szeretnék megtalálni a hihetetlen előnyök mögött álló szív- és érrendszeri összetevőket is.

A figyelmetekbe ajánljuk