Északkelet-Kínában áttörést jelentő felfedezés történt: nem egy, hanem egyből két új, eddig teljesen ismeretlen dinoszauruszfajt is azonosítottak a tudósok, írja az Interesting Engineering.
A kínai Liaoning tartományban, Lingyuanban a Kínai Természettudományi Múzeum tudósai két kisméretű, tollas theropodafajt fedeztek fel. A Sinosauropteryx lingyuanensis és Huadanosaurus sinensis névre keresztelt fajok 125 millió évvel ezelőtt a mai Kína északnyugati részén éltek.
Különösen érdekes, hogy a területen talált más fosszíliákhoz hasonlóan ezek az új példányok is kivételes állapotban maradtak fenn,
a Huadonosaurusnak ráadásul még a gyomortartalma is beazonosítható: két eutricodonta, vagyis a mai rágcsálókra hasonlító emlős volt az utolsó étkezése.
Ez is érdekelhet! Tévedtünk a Tyrannosaurus rexekkel kapcsolatban – már megint
A két újonnan felfedezett dinoszaurusz (balra: Huadanosaurus sinensis, jobbra: Sinosauropteryx lingyuanensis)
Fotó: National Science Review
A National Science Review című folyóiratban megjelent tanulmány a két fajt „kompakt” méretű húsevőként írja le. Qiu Rui, a kutatás vezető szerzője szerint
a Huadanosaurusnak robusztus állkapcsa és erőteljes nyakizmai voltak, ami arra utal, hogy erős harapóereje révén gyorsan meg tudta ölni zsákmányát, így hatékonyan vadászhatott emlősökre.
Ez a ragadozó viselkedés ellentétben áll más rokon dinoszauruszokéval, különösen a Sinosauropteryxével, amely változatos módokon szerezte meg prédáját. A vadászstratégiák diverzifikálódását az ő esetükben minden bizonnyal egy jelentős geológiai esemény okozhatta.
Ha tovább olvasnál: 166 millió éves dinoszaurusz-útvonalat fedeztek fel az Egyesült Királyságban
Nem ez az egyetlen jelentős felfedezés a közelmúltból: ahogy arról korábban beszámoltunk, januárban egy 230 millió éves dinoszaurusz-csontváz került elő Észak-Amerikában. Ez a tény áttörést jelenthet, ugyanis egészen eddig úgy hittük, hogy a Föld északi féltekéjén 230 millió évvel ezelőtt nem éltek dinoszauruszok.