Egy forgalmas autópályától alig pár száz méterre egy különleges útvonalra leltek rá a tudósok, amelyen több mint százmillió évvel ezelőtt dinoszauruszok közlekedtek. A dinoszaurusz-folyosón a kutatók több példány lábnyomát is beazonosították, melyek közül a legnagyobb az egyik legismertebb ragadozóhoz tartozik.
Az Oxford és a Birminghami Egyetem kutatói több száz különböző dinoszauruszfaj lábnyomát találták meg az oxfordshire-i Dewars Farm kőfejtőjében. A szakértők az Egyesült Királyság öt legkiterjedtebb dinoszaurusznyomát fedezték fel. A nyomok a jura időszak közepére (201,3 millió és 145 millió évvel ezelőtt) nyúlnak vissza. A kutatók szerint ez lehet a legnagyobb dinoszauruszlábnyom-lelőhely Nagy-Britanniában.
Ez is érdekelhet! Tévedtünk a Tyrannosaurus rexekkel kapcsolatban – már megint
A worker's discovery of nearly 200 dinosaur tracks in a limestone quarry in Oxfordshire, England, has unveiled a 166-million-year-old "dinosaur highway." https://t.co/tDT6XpoBLl
— FOX 29 (@FOX29philly) January 5, 2025
Az egyik nyom minden bizonnyal a 9 méter hosszúságot is elérő ragadozóhoz, a Megalosaurushoz tartozik, vagyis a legnagyobb ismert húsevő dinoszauruszhoz, amely a jura idején a mai Nagy-Britannia területén élt. A másik négy nyom a hosszú nyakú növényevőhöz, az akár 18 méter hosszúságot is elérő Cetiosaurusé lehetett.
Az eredetileg agyag alá temetett lábnyomokat először Gary Johnson, a kőfejtő dolgozója fedezte fel tavaly, miután furcsa „kitüremkedéseket“ érzett a padlón. A nyomok feltárásán ezután a kőfejtő munkásai és a szakértők együtt dolgoztak.
Az egyes nyomok mérete és az általuk lefedett terület egyszerűen hatalmas. Félelemmel tölt el, hogy pontosan ott állok, ahol valaha a valaha élt legnagyobb állatok álltak, és nagyon jó érzés, hogy azon gondolkodhatok, vajon merre mentek és miért
– mondta a Live Science-nek Kirsty Edgar, a Birminghami Egyetem mikropaleontológia professzora, aki az ásatáson is részt vett.
Ajánljuk figyelmedbe! 12 millió éves fosszíliák vizsgálatából derült ki, mekkora lehetett a világ legnagyobb gyilkos madara
Az ásatás menete
A kutatók kamerák és drónok segítségével dokumentálták a helyszínt, és 3D-s modelleket készítettek a lábnyomokról. A Megalosaurus nyomai körülbelül 65 centiméter hosszúak, míg a Cetiosaurus nyomai 90 centiméteresek voltak. A nyomok mérete és távolsága alapján a kutatócsoport becslése szerint a Megalosaurus és a Cetiosaurus körülbelül 5 km/órás sebességgel járhatott, ami nagyjából az emberi járás sebességének felel meg – olvasható a lap szemléjében.
Érdekesség, hogy a 166 millió éves kőzetek egy másik oxfordshire-i kőfejtőhöz, az Ardley Quarryhez kapcsolódnak, ahol még az 1990-es években több mint 40 nyomvonalat fedeztek fel és temettek el újra. Kirsty Edgar szerint a két kőfejtő együttesen a világ egyik legnagyobb dinoszaurusz-nyom lelőhelyét alkotja. Oxfordshire egyébként a jura korszakban trópusi tengerparti terület lehetett, az akkori sűrű, iszapos környezet pedig jól megőrizte az itt elhaladó dinoszauruszok lábnyomát.