Egy tanulmány szerint a nők erőteljesebben reagálnak a negatív ingerekre, mint a férfiak, akik ezzel szemben hajlamosabbak „racionalizálni" a negatív eseményeket – olvasható a különböző tanulmányokat röviden szemléző PsyBlog oldalán.
Az eredményeket a kutatók agyi szkennelésekből állapították meg, ahol kritikus különbségek mutatkoztak az agyműködésben: a férfiak és nők agyának érzelmi régiója nagyban eltért egymástól.
A nők nagyobb érzelmi reakcióképessége sok mindent megmagyarázhat, például azt, hogy a férfiakhoz képest kétszer nagyobb valószínűséggel szenvednek depresszióban és szorongásos zavarokban
– mondta Adrianna Mendrek, a tanulmány társszerzője.
Az agyszkennelés alatt a résztvevők pozitív, negatív és semleges hangulatú képeket néztek, amiből kiderült: a nőkből nagyobb érzelmi hatást váltottak ki a negatív fotók.
Azonban minél több tesztoszteron volt mind a férfiak, mind a nők szervezetében, annál kevésbé reagáltak érzelmesen a rossz hangulatú képekre.
Más szóval: a „nőiesebb" férfiak ugyanúgy dolgozták fel a negatív képeket, mint a nők – a „férfiasabb" nők pedig hasonlóan viselkedtek, mint a férfiak.
A vizsgálat legfontosabb megállapítása azonban az agyműködésben mutatkozó különbségek voltak.
Mint kiderült, a férfiaknál erősebb volt a kapcsolatot az amigdala és a dorzomediális prefrontális kéreg (dmPFC) között.
A területek közötti erősebb kapcsolat a férfiaknál arra utal, hogy a negatív érzelmek kezelésében inkább analitikus, mint érzelmi megközelítéssel rendelkeznek.
A tanulmány szerzői szerint lehetséges, hogy a nők hajlamosabbak az ilyen ingerek által kiváltott érzésekre összpontosítani, míg a férfiak a negatív érzelmekkel szemben inkább passzívak maradnak, megpróbálják elemezni az ingereket és azok hatását.
A kutatók a jövőben azt fogják vizsgálni, hogy a férfiak és a nők agya hogyan reagál a különböző negatív érzelmekre (például félelem, szomorúság és düh). Emellett megnézik, mekkora szerepe lehet a reakcióban a menstruációs ciklusnak.