man showing photo of him

Európa egy hatalmas nemzetközi arcfelismerő rendszert épít ki

A törvényhozók javaslatokat tesznek arra vonatkozóan, hogy a rendőrségi szervek az egész EU-ban összekapcsolhassák fényképadatbázisaikat, amelyek több millió, az emberek arcát ábrázoló képet tartalmaznak.


Az elmúlt 15 évben az európai bűnözőket kereső rendőrségek megoszthatták egymással az ujjlenyomatokat, a DNS-adatokat és a járműtulajdonosok adatait. Ha a franciaországi tisztviselők azt gyanítják, hogy valaki, akit keresnek, Spanyolországban tartózkodik, megkérhetik a spanyol hatóságokat, hogy ellenőrizzék az ujjlenyomatokat az ő adatbázisukban. Most az európai törvényhozók arra készülnek, hogy az emberek több millió arcfotóját is bevonják ebbe a rendszerbe - és lehetővé teszik az arcfelismerés eddig soha nem látott mértékű alkalmazását.

Az arcfelismerés Európa-szerte történő kiterjesztése része az egész kontinens rendőri tevékenységének modernizálására irányuló szélesebb körű terveknek, és a Prüm II. adatmegosztási javaslatok keretében valósul meg. A részleteket először decemberben jelentették be, de az európai adatvédelmi szabályozók kritikái az elmúlt hetekben egyre hangosabbak lettek, mivel a tervek teljes hatását megértették.

A Prüm első változatát hét európai ország - Belgium, Németország, Spanyolország, Franciaország, Luxemburg, Hollandia, Franciaország, Luxemburg és Ausztria - írta alá 2005-ben, és lehetővé teszi a nemzetek számára, hogy a nemzetközi bűnözés elleni küzdelem érdekében adatokat osszanak meg egymással. A Prüm bevezetése óta a 27 európai ország vegyesen vette fel a programot.

A Prüm II. a tervek szerint jelentősen kibővíti a megosztható információk körét, beleértve a fényképeket és a vezetői engedélyek adatait is. Az Európai Bizottság javaslatai szerint a rendőrségnek nagyobb automatizált hozzáférése lesz a megosztott információkhoz. A törvényhozók szerint ez azt jelenti, hogy a rendőrség Európa-szerte szorosan együtt tud majd működni, és az európai bűnüldözési ügynökség, az Europol erősebb szerepet kap.

Az arcképek bevonása és az arcfelismerő algoritmusok futtatásának lehetősége a Prüm II. legnagyobb tervezett változásai közé tartozik. Az arcfelismerő technológia az elmúlt években jelentős ellenállásba ütközött, mivel a rendőrségi szervek egyre nagyobb számban alkalmazták, és ez emberek téves azonosításához és életek kisiklatásához vezetett. Az Egyesült Államokban több tucatnyi város eljutott odáig, hogy megtiltotta a rendőrségnek a technológia használatát. Az EU a mesterséges intelligenciáról szóló törvény részeként tárgyalja az arcfelismerés nyilvános helyeken történő rendőrségi alkalmazásának tilalmát.

A Prüm II. azonban lehetővé teszi az utólagos arcfelismerés használatát. Ez azt jelenti, hogy a rendőrség összehasonlíthatja a térfigyelő kamerák állóképeit, a közösségi médiából vagy az áldozat telefonjáról származó fotókat a rendőrségi adatbázisban tárolt arcképekkel. A technológia eltér az élő arcfelismerő rendszerektől, amelyek gyakran a nyilvános helyeken elhelyezett kamerákhoz kapcsolódnak; ezeket érte a legtöbb kritika.

(Forrás: Wired)


A figyelmetekbe ajánljuk