Egy új kutatás eredménye egy valós alváskép volt, amely az alvásciklus-minták sokszínűségét mutatta.
Az Egyesült Királyságban több mint 100 ezer ember alvási adatainak szisztematikus felülvizsgálata 16 különböző alvástípust tárt fel. A klaszterek egy napon lehetővé tehetik a szakértők számára, hogy jobban diagnosztizálják az álmatlanságot és az álmatlanság előtti állapotot az egyéneknél. A kutatás az Egyesült Királyság Biobankja által használt intelligens karszalagok adatain alapul, amelyekkel az ébrenléti és alvási mintáinkat határozzák meg. Ehhez a résztvevők karjának mozgását és rángásait mérték több napon keresztül.
A hosszú távú vizsgálat eredménye egy valós alváskép volt, amely az alvásciklus-minták sokszínűségét mutatta. Összességében a klaszterek öt nagy kategóriába (1-5) sorolhatók. Az első kategóriába tartozók általában álmatlanságot tapasztalnak, hosszú alvásidővel és köztes ébredésekkel. A spektrum másik végén, az ötös kategóriába tartozó emberek egész éjjel alszanak, anélkül, hogy napközben szundikálnának. A 2-4. klaszterek tovább oszlanak a és b csoportokra. A 2a például azoknak a klasztere, akik rendszertelen alvási rendet mutatnak, ami valószínűleg a műszakos munkára utal. A 2b-t eközben a szerzők úgy határozzák meg, mint töredezett alvás, rövid alvásidővel összességében.
A 3a azok klasztere, akik normál alvásidővel járó álmatlanságot tapasztalnak, a 4a pedig azokat foglalja magában, akik rövid alvásidővel járó álmatlanságban szenvednek. Hogy a dolgok még bonyolultabbak legyenek, a 3b és 4b klasztereket tovább osztják a töredezett alvás nyolc alkategóriájára. A 3b-1 egy nagy klaszter, és azokat foglalja magában, akik mélyen alszanak, de ébredés után nem tudnak könnyen elaludni. A 3b-2 a rövid ideig tartó alvókat foglalja magában, akiknél a rövid ébredések és a plafont bámulva töltött hosszabb órák keverednek.
A 4b-1 egy másik nagy klaszter, és a hosszan alvókat jellemzi. A 4b-2-ben az összes reggeli ember, a 4b-6-ban pedig az összes éjszakai ember található. A 4b-4 és 4b-5 a szerzők meghatározása szerint "álmatlanság előtti". Mindkét klaszter normális ébredési időtartamot mutat az éjszaka közepén, de az előbbi klaszterbe tartozók többször és gyakran felébrednek és elalszanak, ami arra utal, hogy nehezen tudják fenntartani az alvást. A 4b-5 klaszter eközben összességében kevésbé töredezett alvást mutat.
A 4b-3 általában rövidebb 24 órás periodikus alvás-ébrenlét ciklussal rendelkezik, amely eltér a szokásos cirkadián ciklustól attól függően, hogy valaki dolgozik vagy szabadságon van. Ezt szociális jetlagnek is nevezik. A jelenlegi kutatásban azonosított klaszterek bonyolultak és változatosak, és nem csak a szórakozás kedvéért állították össze őket. A jövőbeli kutatások során nagyon is bebizonyosodhat, hogy klinikai jelentőséggel bírnak.
Korábbi tanulmányok például arra utalnak, hogy a rövid alvásidővel jellemezhető álmatlanság összefügg a neurokognitív funkciók károsodásával, míg a normál alvásidővel jellemezhető álmatlanság szorongásos-ruminatív profillal. A karjuk alvás közbeni mozgatásáról rögzített adatok nemcsak az álmatlanságban szenvedők azonosításában segíthetnek, hanem a mentális vagy fizikai egészségi problémák kialakulásának legnagyobb kockázatának kitett személyek azonosításában is.
(Forrás: ScienceAlert)