Leülni egy regény mellé talán nem tűnik többnek, mint könnyed és kellemes kikapcsolódásnak. A tudomány szerint azonban a fikció sokkal többet ad az agyunknak, mint pusztán figyelemelterelést és stresszoldást.
A kutatások szerint a mély, koncentrált olvasás – azaz amikor mélyen belemerülünk egy nagyszerű regénybe − fejleszti az olyan kulcsfontosságú mentális készségeket, mint a koncentráció és az empátia, valamint a bonyolult információk átvilágításának és az ellentmondásos érvek elemzésének képességét is.
Az olvasás nem csak képekkel és ötletekkel tölti meg az agyunkat, hanem átformálja a róluk való gondolkodásunkat is.
Ha tovább olvasnál: Miért fontos az olvasás? − 6 pozitív hatás
Mindez jó érv amellett, hogy miért érdemes csatlakozni Bill Gateshez, Barack Obamához és Jeff Bezoshoz, és több időt szánni a szépirodalomra. De ha még mindig küzdesz azzal, hogy időt szakíts az irodalomra, talán Dr. Richard Restak neurológus meg tud győzni. Ő ragaszkodik ahhoz, hogy a regényeknek van még egy nagy előnye: segítenek megőrizni az emlékezetünket.
Restak új könyve, A memória útmutatója: Az elme erősítésének tudománya (The Complete Guide to Memory: The Science of Strengthening Your Mind) című könyvében a mindennapi memóriazavarok leküzdéséről szól.
Ez is érdekelhet: 5 könyv, ami megszeretteti az olvasást a gyerekekkel
Fotó: Shutterstock
Számos javaslata ismerősen hangozhat, mint például a keresztrejtvények fejtése, vagy hogy ne hagyatkozzunk túlzottan a technológiára, próbáljuk megjegyezni a bevásárlólistát, és csak tartalékként használjunk jegyzeteket.
Restaknak a szépirodalom olvasásával kapcsolatos megjegyzései azonban egészen frissnek tűnnek.
Az emberek, amikor memóriazavarok kezdenek jelentkezni, hajlamosak átállni a nem szépirodalmi művek olvasására
– írja.
Hogy miért?
A szépirodalom élvezete hosszabb figyelmet és a történet minden egyes szakaszában történő emlékezés képességét igényli. Ez teszi a szépirodalom olvasását különösen erőteljes memóriaedzéssé.
Természetesen nem minden memóriaproblémát lehet kezelni azzal, hogy felfrissíted a Charles Dickens olvasmányaidat. Restak hangsúlyozza, hogy ha komoly gondjaid vannak a memóriáddal, mindenképpen érdemes szakemberhez fordulni. Bár mindannyian tartunk a súlyosabb diagnózisoktól, a gyakori, kezelhető problémák − a depressziótól a vitaminhiányon át a nem megfelelő alvásig − szintén hatással lehetnek a memóriára.
Más esetben pedig az egyszerű és kellemes megoldás ott vár a könyvespolcon.
Forrás: Inc.