A tudósok nemcsak azt fedezték fel, hogy az állatok gyorsabban öregednek, ha nincs elég ebből az aminosavból a szervezetükben, hanem azt is, hogy a szájon át szedett kiegészítők késleltethetik az öregedést és növelhetik az egészséges élettartamot.
Egy nemzetközi kutatócsoport megállapította, hogy a taurin-kiegészítők késleltették az öregedést férgeknél, egereknél és majmoknál, és akár 12 százalékkal megnövelték a középkorú egerek egészséges élettartamát – számol be róla a Science Alert.
Ez is érdekelhet: A hosszú élet titka? – íme a 4 legegészségesebb étrend
Az elmúlt 25 évben a tudósok olyan tényezőket próbáltak találni, amelyek nemcsak azt teszik lehetővé, hogy tovább éljünk, de az egészségi élettartamot is növelik, azaz azt az időt, amíg idős korunkban is egészségesek maradunk. Ez a tanulmány azt sugallja, hogy a taurin egy olyan életelixír lehet bennünk, amely segít abban, hogy hosszabb és egészségesebb életet éljünk
− mondta Vijay Yadav biológus a Columbia Egyetemről, az eredetileg a Science című lapban megjelent tanulmány vezető szerzője.
A taurin természetes módon megtalálható a húsokban, halakban és tejtermékekben, de a növényekben nem gyakran. Az emberek képesek szintetizálni a taurint, bár a korai életszakaszban szükség lehet extra bevitelre, mivel az újszülöttek szervezete nem képes a taurin előállítására.
A taurinnal kapcsolatos kutatások kimutatták antioxidáns és a cukorbetegség elleni hatását.
Ha tovább olvasnál: Ez az 5 egészséges alvási szokás lehet a hosszú élet titka
Fotó: Shutterstock
Yadav és munkatársai a vér taurin-koncentrációját elemezték különböző életkorokban majmoknál és embereknél is − utóbbiak esetében egy másik tanulmány adatait felhasználva.
Megállapították, hogy a taurin szintje az életkor előrehaladtával különböző fajoknál, köztük az embernél is csökken.
Amikor azonban középkorú férgeknek és egereknek szájon át adott taurinpótlást adtak, a medián élettartamuk 10-23 százalékkal, illetve 10-12 százalékkal nőtt. Az egereknél a taurin pótlása javította az erőt, a koordinációt, a memóriát és az öregedési markereket. Azok az egerek, amelyekből hiányzott az aminosavat a sejtekbe juttató fő transzporter, felnőttként rövidebb életet éltek.
Amikor taurint adtak középkorú rhesus makákóknak hat hónapon keresztül, észrevehető javulást tapasztaltak a csontsűrűségükben, a vércukorszintjükben, valamint a máj- és immunműködés markereiben.
Az elemzés azt is kimutatta, hogy az elhízott és cukorbeteg emberek vérében alacsonyabb volt a taurin szintje, mint azokéban, akik sportoltak. Ez magyarázatot adhat a testmozgás egészségre gyakorolt előnyeinek és az öregedésgátló hatásainak egy részére.
Úgy tűnt, hogy a taurin az öregedés minden ismert jellemzőjét befolyásolja
− írják a kutatók a közzétett tanulmányukban.
Ugyanakkor fontos figyelembe venni a lehetséges kockázatokat és az egyéb tényezőkkel való kölcsönhatásokat is. Az étrendi taurin növelése rossz táplálkozási döntésekhez vezet, mivel a növényekben gazdag étrend összefüggésbe hozható az emberi egészséggel és a hosszú élettartammal.
Az orvostudomány fejlődése azt is magával hozza, hogy népességünk egyre tovább él, és az életminőség javul. A tudósok korábban a telomerekben és a kakiátültetésben találtak nyomokat a „méltóságteljes" öregedéshez, most a taurin is ígéretesnek tűnik.