A dél-kaliforniai erdőkben élő Nosoderma diabolicum nevű faj páncélja úgy rétegződik és illeszkedik, mint egy kirakós. A bogár a saját testsúlyánál nagyjából 39 ezerszer nagyobb nyomást is képes kibírni.
„Ez a bogár szupererős"
– idézi az MTI Pablo Zavattierit, a Purdue Egyetem építőmérnökét, aki kutatótársaival együtt még autóval is áthajtott a rovaron, hogy tesztelje a páncélja erejét – mindezt a Nature folyóiratban publikálták.
A kutatók elektronmikroszkópos és CT-vizsgálatot is végeztek a rovaron, hogy kiderítsék, mitől lehet ilyen erős a külső vázat. Megállapították, hogy a páncélt kirakósszerűen illeszkedő elemek és rétegzett felépítés erősíti.
Nyomás hatására a szerkezet lassan megtöredezik és nem egyszerre roppan össze.
Mindez repülőgépek és egyéb járművek tervezésekor lehet hasznos a mérnökök számára. A csavarok, hegesztés, ragasztóanyagok idővel meggyengülnek, a Nosoderma diabolicum páncéljával azonban a természet egy „érdekes és elegáns" alternatívát jelenthet a problémára.
A mostani tanulmány az amerikai légierő egy 8 millió dolláros projektjének része, amelynek célja annak tanulmányozása, hogy a különböző állatok, például a sáskarákok és a kanadai vadjuh biológiája miként segítheti ütésálló anyagok kifejlesztését.