Eddig csak egy-egy film alapján képzelhettük el, hogyan is nézhettek ki a nagy történelmi személyiségek, például a császárok a való életben. Most Daniel Voshart kanadai designer és operatőr révén megismerkedhetünk a római uralkodókkal.
A portrézás Voshart elmondása szerint a saját karantén-projektjeként indult. Az amúgy a filmiparban VR-szakemberként dolgozó Voshartnak azért kellett találnia másik elfoglaltságot, mert a koronavírus következtében felfüggesztették az állását.
Így készítette el júliusig az első 54 császár ábrázolását, amit pillanatok alatt elkapkodtak.
Az első kiadás.
medium/Voshart
A designer eredetileg 300 posztert készített első körben, remélve, hogy egy év alatt el tudja majd adni őket. Ehelyett három hét alatt elkapkodták a munkáit, és még mindig hatalmas a kereslet irántuk – mesélte a The Verge-nek.
A projekt előtt ő maga se gondolta volna, hogy pont a Római Birodalom ikonikus figuráinál fog kikötni, hiszen elmondása szerint egyáltalán nem érdekelte a korszak, azonban jobban beleásva magát a történelembe, és mára megváltozott a véleménye.
Ráadásul a portrék elkészítéséhez nincs is semmilyen speciális eszközre szükség. A két fő eszköz közül az egyik az online is elérhető ArtBreeder, ahol rengeteg portré közül válogathatunk, és a mesterséges intelligencia segítségével könnyen manipulálhatjuk a képeket. A másik természetesen a Photoshop volt. Voshart a római császároknál mellszobrok, érmék, festmények és ezek kombinációit használta fel és dolgozta fel az ArtBeederen, majd Photoshopban.
Most dramatic change is Macrinus. I had previously referenced an old bust image found on Getty images.
That bust doesn't seem to be associated with Macrinus anymore. The narrow nose and bald head were inconsistent with coinage. Whitewashing? Now weighted heavily to bronze bust. pic.twitter.com/tKVXLOSsKW
— Dan Voshart 𓀡 𓀒 𓀓 𓀢 (@dvoshart) August 21, 2020
A szobrok életre keltésénél Voshart kifejezetten ügyelt arra, hogy ne a legjobb színben tüntesse fel az uralkodókat, mivel szerinte az akkori művészek szándékosan megszépítették az alkotásokat.
Továbbá valós személyek arcvonásait is adaptálta, hogy még élethűbbek legyenek a portrék. Augustus császárban például Daniel Craig vonásai is megtalálhatóak.
medium/Voshart
Az alkotások nem csak a képekért rajongók figyelmét keltették fel, hanem a tudományos világét is. Különböző tudósok keresték fel a kanadai művészt tippekkel, ötletekkel kapcsolatban, hogyan lehetne még élethűbben ábrázolni a római uralkodókat.
Az biztos, hogy a projekt folytatódik, hiszen a múlt héten jelent meg Voshart legújabb frissítése, ahol az előzőnél is valósághűbben ábrázolja a történelmi személyeket.