Mivel sok frissdiplomás panaszkodik arról, hogy nem tud beilleszkedni a munkahelyére, a munkáltatók egyre nagyobb vonakodásról számolnak be a felvételükkel kapcsolatban, derül ki az Intelligent oktatási és karrier-tanácsadási platform nemrégiben közzétett kutatásából.
A felmérés megállapította, hogy minden hatodik munkáltató vonakodik a Z generációba – azaz 1997 és 2010 között született – tartozó munkavállalókat felvenni.
Ezt is olvasd el! Bizarr szlengek hálójában – miért furcsa a Z generációs humor?
Egyrészt ez a korosztály sokszor nem rendelkezik a kellő munkamorállal, de küzd a kommunikációval, nem kezeli jól a visszajelzéseket, és általában felkészületlen az adott munka követelményeivel kapcsolatban is.
Fotó: Shutterstock
Ők [a Z generáció] nem ismerik az ügyfelekkel és munkatársakkal való társas érintkezés alapvető készségeit, de még az alapvető munkahelyi etikettet sem. Ezért a vállalat feladata, hogy megfelelően beilleszkedjen az új munkavállaló. A főnöknek így coachként és menedzserként is fel kell lépnie
– fejtette ki Holly Schroth egyetemi oktató.
Ez is érdekelhet! Ezek a világ legjobb országai, ha a munka és a magánélet egyensúlyáról van szó
Gyors kirúgások
A felmérésben részt vevő 10 vállalatból mintegy 6 arról számolt be, hogy már rúgott ki olyan friss diplomás egyetemistát, akit abban az adott évben vettek fel.
A döntések mögött legtöbb esetben az alkalmazottak motiválatlansága, a szakmaiság hiánya és a gyenge kommunikációs készségek álltak.
Bár a főiskolán szerzett elméleti ismereteik megvannak, gyakran hiányoznak a gyakorlati, valós tapasztalatok és a munkahelyi környezetben való sikeres helytálláshoz szükséges készségek
– magyarázta Huy Nguyen, az Intelligent vezető oktatási és karrierfejlesztési tanácsadója.
Mit lehet tenni Z generációsként?
A munkáltatók hangsúlyozták, hogy a fiatal korosztály számára a legfontosabb megtanulandó tulajdonságok közé tartozik a kezdeményezőkészség, valamint a pozitív és tisztelettudó hozzáállás.
A vezetők emellett nagy hangsúlyt fektetnének a fiatalok helyében a valós munkatapasztalatokra. Ugyanakkor a kutatás rávilágít arra is, hogy maguknak a munkáltatóknak sem szabad magukra hagyniuk a kezdő alkalmazottaikat.
Forrás: Euronews