egy nő vizsgálja a joghurtot a boltban a hűtött részlegnél
Fotó: Shutterstock

Két termékünk is van, ami olcsóbb, mint átlagosan Európában

Bár van egy pár élelmiszer, melynek hazai ára meghaladja az uniós átlagárat, néhány termék viszont még mindig olcsónak számít.


Ide tartozik például az alkohol és a cigaretta − részletezi a Haszon. Az Eurostat vizsgálta meg tavaly az európai országok alkoholárait, és ebből az derült ki, hogy Magyarországon ihatunk a legolcsóbban, Izlandon pedig a legdrágábban.

A hazai átlagárak az európai átlagárakhoz képest 19 százalékkal kevesebbek.

Ez is érdekelhet: Van olyan élelmiszer, aminek az ára már a nyugat-európait veri

A dohánytermékek még szintén kedvező áron kaphatóak nálunk. Csupán hat országban bizonyultak olcsóbbnak a füstölnivalók: Bulgáriában, Romániában, Szlovákiában, Szlovéniában, Horvátországban és Lengyelországban. Írország az ellenkező oldalon vezet, itt az uniós átlagár nagyjából két és félszeresébe kerülnek a dohánytermékek.

A felmérésből az is kiderült, hogy Magyarországon az élelmiszerek még mindig meglehetősen olcsóak az uniós tagállamok viszonylatában, annak ellenére, hogy néhány termék így is többe kerül, mint átlagosan az EU-ban.

Ilyen a tej, a tojás, a sajt, továbbá az étkezési zsiradékok.

Ha tovább olvasnál: Ezzel az 3 konyhai trükkel sokat spórolhatunk a kiadásainkon

egy n\u0151 n\u00e9zel\u0151dik az italos polcok k\u00f6z\u00f6tt a boltban

Fotó: Shutterstock

Az adatok szerint a fogyasztásunk 2 százalékkal emelkedett, míg 2021-ben 70 százalékon álltunk az EU-s átlaghoz képest, 2022-ben már 72 százalékon. Összehasonlításképp: Szlovákia 73 százalékon áll, Horvátország 75 százalékon, a csehek az uniós átlag 83 százalékát, a lengyelek a 86 százalékát, a románok a 88 százalékát érik el. A lista élén Luxemburg áll 138 százalékkal, majd jönnek a németek 119-cel, valamint az osztrákok 118-cal.

A kiemelkedően magas hazai infláció meglátszik a fogyasztásunkon is.

Idén áprilisban mintegy 12,6 százalékkal kevesebb terméket vásároltunk, mint tavaly ugyanekkor.

Somogy megyében ez a szám eléri a 15 százalékot is, ennyivel vásároltak kevesebbet a helyiek. A fővárosban is igyekeztünk meghúzni a nadrágszíjat, és 10 százalékkal kevesebbet költöttünk 2022-höz képest.

Gulyás Árpád, a Csurgó-COOP Zrt. vezérigazgatója szerint is érezhető, hogy az emberek óvatosabban vásárolnak. Ez különösen megfigyelhető az olyan alapélelmiszereken, mint a hús és a kenyér. Hozzátette, hogy most arra kíváncsiak, hogy a nyári melegben a lakosság vajon fog-e ugyanannyit költeni a hideg üdítőkre, mint tavaly.

Összesítve, idén 7,5 százalékkal több pénzt költöttünk el élelmiszerárukra, mint 2022-ben, de ezért a pénzért 12,6 százalékkal kevesebb árucikket vihettünk haza.

A figyelmetekbe ajánljuk