Egy tanulmány szerint jelenleg Kelet-Európa vonzza legkevésbé a képzett munkaerőt az EU-n belül, azonban a helyzet hamarosan megváltozhat.
A rostocki Max Planck Institute for Demographic Research kutatói által vezetett tanulmány a LinkedIn állásközvetítő platform adatait használták fel, hogy bővebb betekintést nyerjenek az Unión belüli migrációról.
A Proceedings of the International AAAI Conference on Web and Social Media című folyóiratban megjelent tanulmányban a kutatócsoport azokat a LinkedIn-en aktív munkavállalókat monitorozták, akik a profiljuk alatt jelezték, hogy nyitottak a határokon túlra költözésre, amennyiben kapnak egy jó álláslehetőséget.
A jelenlegi eredmény egyáltalán nem meglepő, hiszen a kutatók szerint Észak- és Nyugat-Európa a legvonzóbb a LinkedIn-felhasználók számára. Őket követi Olaszország, Spanyolország és más dél-európai országok, amelyek a migrációs érdeklődés mintegy 40%-át vonzották, míg Kelet-Európa csupán a megkérdezettek 30%-a számára volt izgalmas.
Ez is érdekelhet: Ezek lettek hivatalosan 2022 legkedveltebb úti céljai
A kutatók továbbá megjegyezték, hogy akik valamelyik keleti országba költöznének, már eleve abban a régióban, vagy annak közelében élnek.
Azonban van egy olyan kelet-európai ország, ahol kissé más trendek uralkodnak, de ennek is megvan a maga oka.
Nagyfokú nyitottságot látunk a Lengyelországba költözésre Németországból és az Egyesült Királyságból. Feltételezzük, hogy ez részben a hazavándorlással függ össze
– állítják a szakemberek.
A kutatást végző szakemberek szerint egyébként a kelet-európai lemaradásnak egyszerű okai vannak: a nyelvi akadályok és a gyengébb gazdaságok fontos szerepet játszanak. Emellett a kevés minőségi munkalehetőség is közrejátszik a nem túl szívderítő tényezőben.
A csoport szerint azonban a helyzet nemsokára alaposan megváltozhat:
Az olyan országokban, mint Románia és Lengyelország, rengeteg kiaknázatlan lehetőség van. Strukturálisan talán már most is megvannak azok a tényezők, amelyek ahhoz vezethetnek, hogy többen akarnak odaköltözni. Ezek közé tartozna a magasan képzett expatriáltak nagyszámú csoportjának hazatérési vágya. Ezután már csak a megfelelő ösztönzők és lehetőségek megadása lenne a kérdés.
A szakemberek emellett az orosz-ukrán háború miatt kialakult, Kelet-Európába irányuló bevándorlást is megemlítették, de szerintük egyre több nem EU-s ország lakosai fognak új lehetőségek után nézni Lengyelországban vagy épp Csehországban.
Forrás: Phys.org