UV lámpa, szakértők, odafigyelés. Többek közt ezek a kulcsszavak hangzottak el Megyesi Balázs műtárgyszakértő előadásán, amely május 19-én, hétfőn este teltház előtt zajlott le a VIRTU Étteremben.
Megyesi Balázs több évtizede megszállottja a műtárgyaknak – azaz a művészeti értékkel rendelkező tárgyaknak –, de a régiségekre is – amelyek már csak koruk miatt is értékkel bírnak – nagy figyelmet szentel. A szakember állítása szerint azonban a régi festmények, szobrok, kerámiák nem csak a leggazdagabb társadalmi réteg és az „érdeklődő kincskeresők” hóbortjai.
Sőt nem csupán adásvétellel lehet ilyenekhez hozzájutni, hiszen szinte minden családi ház pincéjében vagy padlásán rejtőznek értékes műtárgyak.
Ezek pedig előbb-utóbb öröklés vagy egy véletlenszerű rátalálás útján ránk maradhatnak, ezért nem árt tisztában lenni az alapvető tudnivalókkal.
Ezt is olvasd el! A festmény mellett az ékszerbefektetés az új divat
Honnan tudjuk, hogy eredetit birtoklunk vagy vásárolunk?
Mi magunk nem fogunk rájönni – sőt, sokszor még maguk a szakemberek sem. Így a legfontosabb szerinte, hogy több, egymástól független becsüssel érdemes az adott tárgyat megvizsgáltatni, és ne egyetlen véleményre hagyatkozzunk.
Ugyanez igaz akkor is, ha vételre készülünk.
Elsősorban nem az előzetes becsértékek vagy a művész eredetinek vélt szignója alapján kell döntést hozni, Megyesi szerint sokkal inkább:
„Olyat vásároljunk, ami tetszik, és amivel szívesen élünk egy légtérben”.
Fotó: Radiokafka/Shutterstock
Fő a jóhiszeműség és a bizalom, ugyanakkor kiemelte, hogy egy óvatos eladó/vevő mindig írásbeli szerződésben állapodik meg az ügyletről a másik féllel.
Ez is érdekelhet! 5 alkalom, amikor egyetlen mozdulattal milliós műtárgyakat tettek tönkre
Talált régiségek
Bár ritka, olyan eset is előfordulhat, hogy egy-egy építkezésnél, felújításnál elfeledett értékekre bukkanunk, amelyekről semmi információnk sincs. Ilyenkor fontos tudni, hogy bejelentési kötelezettség terhel, ugyanis a régészeti korú, azaz az 1711 előtti tárgyak, leletek tulajdonjoga az államot illeti meg. Ha nem szólunk, jogtalan elsajátítás bűncselekménye miatt akár szabadságvesztés is várhat ránk, míg, ha lelkiismeretesen befáradunk vele a hatóságokhoz, kisebb érték esetén akár meg is tarthatjuk megtalált kincsünket.
Mire van szükségünk feltétlen?
Az előadó sok jótanácsa után azzal búcsúzott közönségétől, hogy tapasztalatai szerint a tájékozódás, az odafigyelés és egy – a műtárgyak apró hibáit kiszűrő – UV lámpa az igazi szentháromság.
Ezek azok a részletek, amelyekkel laikusként leginkább felismerhetjük a valóban eredeti és értékes műtárgyakat.
A VIRTU Étterem további rendezvényeiről, eseményeiről és panelbeszélgetéseiről ERRE a linkre kattintva tudhatunk meg többet.