A recept új, de a csomagolás még a régi
Dr. Bognár Lajos országos főállatorvos május elején engedélyezte az élelmiszeripar szereplőinek, hogy helyettesítő alapanyagokat használhassanak fel a termékeikhez. A döntést azzal indokolta, hogy az ukrajnai háború zavart okozott több élelmiszer-összetevő ellátási láncában, egyes alapanyagok költségét pedig jelentősen megemelte – írta meg a Haszon még májusban.
A magyar élelmiszeripar emiatt rákényszerült, hogy a termékek néhány hozzávalóját más alapanyagokkal helyettesítse a zavartalan gyártás érdekében. Azonban ez újabb költségekkel terhelte meg a szektor szereplőt, hiszen az árucikkeik csomagolását jellemzően korábban gyártották, azokon pedig a korábbi összetevők szerepeltek. A szabályváltoztatás nem vonatkozik a csecsemőknek és kisgyermekeknek készült élelmiszerekre. Ezen kívül az allergének féltüntetése továbbra is kötelező.
Van, ami nem helyettesíthető
Tehát ahol a napraforgóolajat a jelenlegi helyzetben más növényi vagy állati zsiradékkal helyettesítik, ott a termékekben a csere előtt a recepteket a fentiek szerint alakították át. Mielőtt ténylegesen megkezdődik a gyártás a helyettesítő összetevővel, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) honlapján megteszik a szükséges bejelentést, továbbá a partnereket is értesítik az alapanyag-cseréről, jelezve, hogy mikortól, melyik összetevő változik és a változás hogyan lesz jelölve
– nyilatkoztaVörös Attila, a Felelős Élelmiszergyártók Szövetségének (FÉSZ) ügyvezető igazgatója az Agrárszektornak, amit a Haszon szemlézett.
A napraforgóolajat sertészsírral, repceolajjal és pálmaolajjal is helyettesíthetik. Azonban nem mindig van lehetőség a cserére, ilyen például a sertészsír is. A konzerveknél a technológia, a termékek sajátosságai és a receptúrák lehetővé teszik, hogy a növényi olajat állati zsiradékra módosítsák, viszont a nem konzerveknél ez nem mindig működik.
Több mint száz termék receptje változott
Az elmúlt fél évben összesen 105 terméknél jelezték a gyártók, hogy helyettesítenék benne a napraforgóolajat, azonban ennél több élelmiszer receptúrája változhatott meg. Ennek az oka, hogy a termelőknek abban az esetben nem kell bejelenteniük a változtatást a Nébihnél, ha teljesen átcímkézik a készítményt, és feltüntetik rajta az új összetevőt.
A Nébih honlapján található 105 érintett élelmiszerből 77 terméket a Szegedi Paprika Zrt. jelentett be. A konzervgyártó a napraforgóolajat cserélte sertészsírra. A cég az Aro, a Baroni, a CBA Piros, a Coop, a Hazánk Kincsei, a Házias Ízek, a Menü, a PENNY, a Privát, a Reál és a Spar készítményeknél termékeknél élt a lehetőséggel, leginkább a 400 grammos konzerveinél.
Emellett az érintettek között szerepelenek például a METRO Kereskedelmi Kft. egyes Metro Chef márkájú gyorsfagyasztott termékei, az ALDI Magyarország Élelmiszer Bt. néhány élelmiszere, a TUC kekszeket gyártó Mondelez Hungária Kft. hat készítménye, a Greenland Seafood Europe GmbH 10 gyártmánya, valamint a Family Frost Kft. egyik áruja.