A portál információi szerint egy romániai nyugdíjas nő még évekkel ezelőtt egy patakmederben bukkant rá a 3,5 kilogrammos kőre, ám fogalma sem volt arról, hogy mit is talált pontosan. Bár a borostyántömb a látványos megjelenése miatt megtetszett neki, ezért hazavitte és ajtótámaszként kezdte el használni, miközben fogalma sem volt róla, hogy milyen értékes dologra is bukkant valójában.
A borostyán többmillió éves múltból származó fagyanta. Idővel a rendkívül viszkózus anyag megkövesedik és az ismert, sárgás-vöröses anyaggá formálódik, amit sokan ékszerként viselnek.
Ezt is olvasd el! Hatalmas csiszolatlan gyémántra lelt egy francia turista túrázás közben
🇷🇴 In Romania, an elderly woman used a piece of ancient amber worth 1 million euros as a doorstop for decades.
— Spiritually Scientific (@externalscience) September 10, 2024
Thirty years ago, she found this 3.5-kilogram nugget in a village near a stream and decided to use it as a doorstop.
No one could have imagined the real value of the… pic.twitter.com/MQL6CYJErM
Romániában egyébként a Colti névre hallgató falucska környékén az 1920-as évek óta bányászták is a borostyánt, de sokszor – tekintve, hogy rendkívül könnyű anyagról van szó és emiatt fennmarad a víz felszínén – egyszerűen csak halászhálóval gyűjtötték a drágakövet.
A most megtalált darab az egyik legnagyobb, amit valaha találtak,
értéke pedig közel 1 millió euró körül mozog – ez átszámolva közel 400 millió forintot jelent.
Ez is érdekelhet! Csak egyetlenegy darab létezik a világ legritkább ásványából, de melyik az?
In Romania, a pensioner has been propping up a door with a huge $1 million amber nugget for decades.
— InnA (@Inna_Inna_Iv) September 7, 2024
The woman discovered the 3.5 kg stone on the river bank and used it for household needs. Even the robbers did not guess the value of the stone, but relatives who inherited the… pic.twitter.com/RbFSQThJyZ
A követ megtaláló nő egyébként 1991-ben elhunyt és a házat megöröklő férfi vette észre a nem mindennapi ásványt, amiről azt sejtette, talán értékes lehet. A tömböt később eladta a román államnak, ami szinte azonnal nemzeti kinccsé nyilvánította a darabot.