borravaló
Shutterstock

Fukarkodnának az európaiak? Egy amerikai vendéglátós kevesellte a borravalóját

Egy virális Twittter-bejegyzés heves vitát váltott ki az európai és az amerikai borravaló-kultúráról.

Európában általánosságba 10 százaléknyi borravaló számít a „normának", ha valaki étteremben eszik – van azonban több olyan európai ország is, ahol egyáltalán nem várják el a borravalót. A 10% viszont sokszor elmarad más országok, például az Egyesült Államok normáitól, ahol a nagyobb borravaló elvárás, hiszen a vendéglátósok kirívóan alacsony bérét kompenzálja.

Néha utálom az európaiakat

– olvasható a tweetben, amiben a felszolgáló a 10 százalékos borravalót kevesellte, miután az európai vendégek órákig az étteremben voltak. A cikk írásakor egyébként már több mint 35 millióan nézték meg a bejegyzést.

A többi hozzászóló se bánt kegyesen az európaiakkal: „ők alapvetően a legrosszabb vendégek" - írja egy másik Twitter-felhasználó.

A hozzászólásokban nem csak az európaiak „fukarsága" zavarta a twitterezőket: az európaiakat azzal is vádolják, hogy „nyersek vagy erőszakosak" a pincérekkel, és órákig „letáboroznak az asztaloknál".A negatív hozzászólásokat árnyalja, hogy az USA-ban a fizetéseket a legtöbbször borravalóval egészítik ki a minimálbérig. Ezt a gyakorlatot persze sokan kizsákmányolónak tartják, aminek hangot is adtak:

Menjetek, éljetek egy olyan országban, amelyik élhető fizetést ad a vendéglátósoknak anélkül, hogy a vásárlók jótékonykodásához folyamodna

– jött a válasz.

A hiperkapitalizmus modellje a te problémád

– írja egy másik.

A vita egyébként jól bemutatja a borravalóval kapcsolatos kulturális normák különbségét, amire érdemes egy-egy utazás előtt felkészülni.

Hol mennyit? 

Az Euronews cikke szerint számos nyugat- és észak-európai országban, például Németországban és az Egyesült Királyságban, a 10 százalékos borravaló a bevett szokás, míg több helyen ezt szervízdíj formájában oldják meg. Franciaországban és Olaszországban kevésbé gyakori a borravaló, de értékelik. Görögország viszont nincs erős borravalókultúra a helyiek körében, de egyre inkább elvárják a turistáktól.

Az európai borravalókról itt írtunk részletesen: Így adjunk borravalót Európa különböző országaiban

Shutterstock

Az Egyesült Államokban már a 20 százalékos borravaló számít szabványnak egy étteremben, de egy jó szolgáltatásért akár 25 százalékot is fizetnek. De Kanadában is magasabbak a borravalók, mint Európában: ott 15-20 százalékot tartanak elfogadhatónak .

Közép- és Dél-Amerikában már nem feltétlenül várják el, de a tömegturizmus megjelenésével egyre gyakoribbá vált, így ott is a 10 százalék számít elfogadhatónak az Euronews szerint.

A Közel-Keleten nincs általános „szabály". Míg egyes országokban a borravaló nem számít általános gyakorlatnak, addig más országokban a jó kiszolgálásért járó elismerés kifejezése. Egyesek az alulfizetett dolgozókat segítő „alamizsnának" tekintik, míg mások akár megvesztegetésnek vagy a rongyrázásnak tekinthetik. A turisztikai területeken, például Dubajban azonban 10-15 százalékot várnak el.

Afrikában is hasonló a helyzet, ahol még nem alakult ki a „borravalókultúra", de egyre több felkapottabb helyen adják hozzá szervizdíjat a számlához, ami általában 10%

Shutterstock

Ázsia pedig sokszor ellenzi is: Kínában gyakorlatilag nem létezik, és néha udvariatlanságnak veszik, Japánban a borravaló gyakran szintén sértő. Ez részben azért van, mert sok dolgozó büszke arra, hogy mindig kivételes szolgáltatást nyújt - és nem a borravaló diktálja az igyekezetét.

Az olyan országokban, mint Kambodzsa, Thaiföld és Laosz szintén nem szokás éttermekben borravalót adni.

el\u0151fizet\u00e9s

NYEREMÉNYJÁTÉK! Fizess elő most a Hamu és Gyémánt magazinra, és legyen tied nyereménykönyveink egyike, vagy egy 2 főre, 2 éjszakára szóló wellnesshétvége a harkányi Dráva Hotelbe! Az előfizetői oldal eléréséhez kattints IDE, a játékszabályt pedig erre linkre kattintva éred el!


A figyelmetekbe ajánljuk