Tom Hanks korunk egyik legnagyobb színésze, akinek a nevéhez számos sikerprojekt kötődött az elmúlt 40 évből. Előfordult azonban, hogy egyik filmje több országban is tiltólistára került.
2006 májusában került a mozikba – a Dan Brown azonos című, 2003-as sikerregénye alapján készült – A Da Vinci-kód. A Jean Reno, Ian McKellen és Audrey Tautou neveivel is fémjelzett filmet Ron Howard (A Grincs; Egy csodálatos elme) rendezte.
A misztikus krimi Robert Langdon szimbólumkutató-professzor kalandjait követi nyomon – őt játssza Tom Hanks – aki éppenséggel a Louvre kurátorának meggyilkolása után kezd nyomozásba a francia fővárosban.
A filmben történő kutakodás vallási kérdésekbe és alaptézisekbe is jócskán belemegy, ez pedig sokaknak egyáltalán nem nyerte le a tetszését.
Ezt is olvasd el! Tom Hanks kedvenc filmje egy 60-as évekbeli klasszikus
A tiltakozók között az első helyen a Vatikán állt. A pápai állam vezetősége a Catholic World News 2006-os számában jelezte, hogy a film tele van rágalmakkal, és történelmileg teljesen pontatlan. Az Opus Dei nevű katolikus vallási szervezet is előállt, és követelte, hogy a film elejére kerüljön egy felirat, amely tisztázza, hogy ők valójában nem egy szekta tele bérgyilkosokkal. Eközben az Egyesült Államok katolikus püspökei elindítottak egy JesusDecoded.com nevű weboldalt, amely szelídebb módon cáfolta az összes pontatlan történelmi hipotézist – amelyet már maga az író, Dan Brown is sugallt a könyvében.
A katolikusok természetesen nem pusztán a történelmi pontatlanságok miatt lázadtak fel, hanem Jézus Krisztus ábrázolása miatt is.
A fennmaradt evangéliumokban nincs említés Krisztus gyermekeiről, így a feltételezés, hogy esetleg megnősült és gyerekei születtek, az istenségtől az emberiség felé tereli őt, amelyet a katolikus egyház mélyen ellenez.
Ez is érdekelhet! Különleges filmben szerepel újra együtt a Forrest Gump főszereplő párosa
Közfelháborodás világszerte
Pakisztánban és Indiában katolikus csoportok a film betiltására szólították fel a forgalmazókat, mivel az nemcsak a katolikus, hanem az iszlám tanítást is sértette. A filmet Srí Lankán is betiltották, miután a szigetország elnöke panaszlevelet kapott az ország katolikus püspökeitől.
Emellett Egyiptomban, Libanonban, Szíriában és Jordániában is sikerült elérnie a keresztény kisebbségnek, hogy ne legyen megtekinthető országukban A Da Vinci-kód.
Ahol nem került feketelistára, ott is erős kritikákat kapott. Több országban felemelték az alkotás korhatárát, Thaiföldön pedig 10 percet kivágtak utólagosan a közel 2 és fél órás műből.
Tom Hanks eközben elutasítóan nyilatkozott a tiltakozásokról. Egyik interjújában a kétszeres Oscar-díjas színész megjegyezte, hogy szerinte A Da Vinci-kód annyira tele van mindenféle hülyeséggel és szórakoztató kincskereséssel, hogy már túl ostoba is ahhoz az egész, hogy komolyan lehessen venni.
Mire Howard 2009-ben és 2016-ban elkészítette a folytatásokat – az Angyalok és démonokat, valamint az Infernót – már lecsillapodtak a kedélyek.
Igaz, azokkal a részekkel sem voltak sokan kibékülve, már jócskán kisebb ellenszenvet váltott ki a katolikus nézőközönségből. A 2009-es filmet már csak az óceániai Szamoán vették le a mozik programjairól.
Forrás: Slashfilm