Szinte mindenki tud mondani egy olyan ételt vagy tárgyat, amiről nem tudja pontosan miért is van száműzve az életünkből. Ez a kérdéskör nemzetközi szinten is jelen van, az alábbi cikkben pedig 7 olyan számunkra hétköznapi dolgot sorolunk fel, ami be van tiltva a világ különböző országaiban.
Ketchup – Franciaország
Photo by Dennis Klein on UnsplashFranciaországban 2011-től betiltották a ketchupot az iskolai étkezdékben. Christophe Hebert, a francia iskolák igazgatóinak országos szövetségének elnöke szerint a tiltás oka nem más, mint a francia kultúra megőrzése.
Hebert úgy látja, hogy a ketchup túlságosan amerikai, és azt szeretné, ha a gyerekek megtanulnák az őshonos francia recepteket, és továbbadnák azokat a gyerekeiknek. Emellett úgy véli, hogy a ketchup elfedi a finom konyhájuk ízét.
Járóka – Kanada
Akármennyire is meglepő, 2004-ben Kanada hivatalosan is betiltotta ezt a kisgyermekek számára ártalmatlannak tűnő eszközt, miután a kiskereskedők 15 évig önkéntes alapon száműzték azt a kínálatukból.
Egyes szakértők szerint azonban az eszköz mégsem annyira ártalmatlan, mivel a járókák, amelyek arra hivatottak, hogy segítsék a csecsemőket a gyorsabb járás megtanulásában, valójában éppen ellenkező hatást érhetnek el, és két-három héttel késleltethetik a folyamatot.
Így hát Kanada volt az első ország, amely betiltotta a szóban forgó eszközt, sőt még a használt járóka-kereskedés is illegális, amiért akár 6 hónap börtönbüntetést is kaphatnak az „illegális árusítók”.
Ez is érdekelhet: Ez az ország nemsokára hivatalosan is betiltja a dohányzást
Rágógumi – Szingapúr
Ezt a tilalmat 1983-ban találták ki, mivel a rágógumival postaládákat, épületeket, kulcslyukakat és liftgombokat rongáltak meg. A dolog azonban csak 1987-ben vált komolyra: egyes utasok a rágógumit arra használták, hogy blokkolják az érzékelőket és megakadályozzák a vonatajtók becsukódását, aminek a javítása elég sokba került.
1992-ben az új miniszterelnök életbe léptette a tilalmat, és ma Szingapúrban csak az orvos által felírt fogászati vagy nikotinos rágógumi engedélyezett. Ha rajtakapnak rágógumival, pénzbírsággal vagy börtönbüntetéssel sújthatnak.
Papucs – Capri, Olaszország
Az olaszországi Capri szigetén teljesen betiltották a pacskerokat. A strandpapucsok a „zajos lábbelik" kategóriájába tartoznak, ami nem megengedett.
Ez azonban csak egy a sok olaszországi tiltás közül, amelynek célja a közbiztonság megőrzése. A homokvárépítés, a kagylógyűjtés, a labdajátékok, az autóban való csókolózás és a miniszoknya viselése szintén tilos különböző területeken.
Kék farmer – Észak-Korea
Észak-Korea vezetője, Kim Dzsongun a nyugati divat hatásának minimalizálása érdekében betiltotta a kék farmert az országban. Bár ez egy országos tilalom, elsősorban a kínai határhoz legközelebb eső területeken tartatják be, ahová – véleményük szerint – az amerikai kultúra be tud, és be akar lopakodni.
Külön érdekesség, hogy a tilalomcsomag kiterjed a piercingekre, és a fülbevalókra is.
Kinder tojás – USA
Sokan nem tudják, hogy a Kinder Surprise tojások betiltása egy 1938-as törvényre vezethető vissza, amely megtiltja, hogy az USA-ban olyan édességet árusítsanak, amelybe nem ehető anyagot ágyaztak be.
A lehetséges fulladásveszélynek és annak köszönhetően tehát a Kinder tojások nem árusíthatók az országban. Sőt a csokikat még Amerikába sem lehet behozni, és a vétkeseknek a bírságokat állítólag 300 és 2500 dollár közötti összegben állapítják meg tojásonként.
Kilincs – Vancouver, Kanada
Vancouver volt az első kanadai város, amely betiltotta a kilincseket. Ezt abban a reményben tették, hogy az emberek nem fognak beszorulni a különböző helyiségekbe, az elátkozott fogantyúk helyett pedig 2014-től kezdve minden új épületben karokat használnak az ajtók nyitására.
Ez elsősorban a fogyatékkal élők és az ízületi gyulladásban szenvedők segítségére szolgál, de segít azoknak is, akik idősebbek, vagy akik a kezükben cipelnek dolgokat, például élelmiszert.
Forrás: Watch Mojo