Idén a május 24-25-i hétvégén ér véget a filmes világ egyik legfontosabb eseménye Cannes-ban. Bár a filmfesztivál rangját senki nem vitatja, az ott bemutatott és fődíjat elnyerő filmek közül a legtöbb nem tesz szert világhírnévre, nem válik klasszikussá. Az alábbi alkotásoknak azonban sikerült megugraniuk a lécet, és nemcsak a következő évi Oscar-gálán kedvelték őket, hanem filmszeretők milliói számára váltak meghatározó filmélménnyé.
Apokalipszis most (1979)
Nem sok amerikai rendező munkáját honorálták fődíjjal Cannes-ban. Ebbe a szűk körbe tartozik azonban a leginkább A Keresztapa-filmekről ismert Francis Ford Coppola, aki a vietnámi háborút emberi közelségbe hozó drámájával, az Apokalipszis most című mozijával 1979-ben tudott nyerni (megosztva az NSZK-ban készült A bádogdob című filmmel). A nehézkes forgatásáról is hírhedt alkotásban olyan nevek tűnnek fel, mint Marlon Brando, Martin Sheen vagy Harrison Ford.
Bár az 1980-as Oscar-gálán csak két kategóriában győzött, azóta is sokan a valaha készült egyik legfontosabb és legszívszorítóbb háborús filmnek tartják.
Ponyvaregény (1994)
Ha Quentin Tarantino neve szóba jön, sokunknak egyből a Ponyvaregény képsorai pörögnek le a szemünk előtt. A film kacifántos, a végére mégis összeálló, precízen kigondolt története, a szórakoztató karakterei és azok emlékezetes párbeszédei mind olyan tényezők, amelyeket már a Cannes-i zsűri is egyből értékelt.
A John Travolta, Samuel L. Jackson és Bruce Willis főszereplésével készült bűnügyi mozi pedig nemcsak a rendezőt indította el egyedülálló pályafutásán, hanem igazi műfajteremtő remekművé is vált, amely rengeteg filmszerető ízlésére kihatott az elmúlt három évtized során.
Ezt is olvasd el! Revolver, cigaretta, sötét képi világ: az 5 legemlékezetesebb film noir
A zongorista (2002)
A lengyel-francia származású Roman Polanski legismertebb alkotása Wladyslaw Szpilman holokauszttúlélő zongorista elbeszélésein alapul. Az Adrien Brody által megformált zenész megpróbáltatásait emberien bemutató film méltó emléket állít a náci rezsim alatt elhunyt és meghurcolt több millió embernek – olyan szívbe markoló módon, mint amelyre talán csak SpielbergSchindler listája volt képes.
Élősködők (2019)
Mind a mai napig két olyan mozgóképes alkotás létezik, ami egyszerre elnyerte a két legnívósabbnak tartott filmes djat, vagyis a Cannes-i Arany Pálmát és a legjobb filmért járó Oscart.
Az egyik ilyen Bong Joon-ho világszenzációja, a társadalmi egyenlőtlenségeket különböző műfajokon és szimbólumokon keresztül bemutató Élősködök, amely megjelenésekor mindenki elismerését kivívta. A thriller, a dráma, a szatíra és néhol a horror elemeit is keverő mozi okosan világít rá a gazdag és a szegény rétegek között húzódó feszült ellentétre, ami az egész világon egyre inkább érezhető. Ez is lehet az egyik fő ok, ami miatt csupán néhány év alatt filmklasszikussá nőtt sokak szemében.
Ez is érdekelhet! 4 film, amiről nem hinnéd, hogy valaha Oscart nyert
+1: Anora (2024)
A másik duplázó pedig nem más, mint a 2024-es Cannes-i fődíjas, amely a 2025-es Oscar-gálán négy főbb kategóriában is diadalmaskodott. Igaz, Sean BakerAnora című romantikus vígjáték-drámájáról egyelőre nem jelenthető ki, hogy mindenki ismerné vagy látta volna.