A magokat még júniusban vitték az ISS-re – NASA kísérletének részeként – hogy kiderüljön, milyen ételeket lehet termeszteni az űrben. A teszt célja az volt, hogy kiderüljön, milyen lehetséges élelmiszerforrásokat lehet felhasználni a hosszú küldetésekhez, akár a Marsra való eljutáshoz.
Nos, chilit biztosan. A NASA közlése szerint az első paprikákat előző pénteken szedték le.
Friday Feasting! After the harvest, we got to taste red and green chile. Then we filled out surveys (got to have the data! ). Finally, I made my best space tacos yet: fajita beef, rehydrated tomatoes & artichokes, and HATCH CHILE! https://twitter.com/ISS_Research/status/1454100673772019718\u00a0\u2026pic.twitter.com/fJ8yLZuhZS— Megan McArthur (@Megan McArthur) 1635540980
Megan McArthur, a NASA űrhajósa pénteken tweetelt arról, hogy a legénység rögtön megkóstolta a paprikákat, amit egy marhahúsos, zöldséges tacóban használtak fel.
McArthur szerényen az „eddigi legjobb űrtacónak" nevezte a menüt. Hozzátette, hogy az űrhajósoknak egy kérdőíveket kellett kitölteniük, miután megkóstolták a paprikát.
.A NASA júliusban közölte, hogy a paprikák körülbelül négy hónapig fognak nőni a Plant Habitat-04 vizsgálat részeként – ez volt az első, hogy az ISS-en magoktól az érésiig termesztettek chilipaprikát.
Happy pepper picking day aboard the @Space_Station!Today @Astro_Sabot gets the honor of harvesting the station\u2019s first crop of chile peppers as a part of the Plant Habitat-04 study, one of the most challenging station plant experiments to date. https://go.nasa.gov/3Blfg04\u00a0pic.twitter.com/dim8uHNZbs— ISS Research (@ISS Research) 1635519591
A NASA szerint a legénység nyugodtan megeheti a paprikát, ha jónak tűnik, de néhányat vissza kell hozzanak a Földre is a további tanulmányozás céljából.
A NASA azért is erőlteti ennyire az űrben termesztett élelmiszerek termesztését, mert az logisztikai előnyökkel jár a Földről hozott csomagolt élelmiszerekhez képest, illetve az űrnövények gondozása pszichológiailag is jót tesz a legénység számára – nem beszélve arról, hogy a távolabbi utak során az ellátást részben az űrhajósoknak kell majd megoldani.