A gyümölcsfogyasztást szinte minden hozzáértő kulcsfontosságúnak tartja, de nem mindegy mikor és milyen finomságokat viszünk be a szervezetünkbe. Az alábbi cikkben 7 olyan gyümölcsöt sorolunk fel, amit minden héten fogyasztanod kellene.
1. Áfonya
A szervezetben a gyulladást csökkentő antioxidánsok mellett az áfonya számos vitaminban és ásványi anyagban is gazdag, köztük C-vitaminban, K-vitaminban és mangánban.
Az áfonya emellett remek forrása az oldható rostoknak, amelyek fontosak a szív- és érrendszeri betegségek csökkentésében, és segítenek tompítani a vércukorszint-csökkenésben szenvedő emberek glükózkiugrását.
2. Alma
Az oldható rostok felszívják a vizet, és gélt képeznek, amely gyorsan mozgatja az ételt az emésztőrendszeren keresztül, míg az oldhatatlan rostok segítenek a széklet tömegének növelésében és megkönnyítik a mosdóba járást. Az alma szerencsére mindkettőt tartalmazza, segítve a teltségérzetet és a jóllakottságot.
Ez is érdekelhet: 5 „rossz" gyümölcs, amit valójában rendszeresen kellene fogyasztanod
3. Narancs
Bár a narancsok a magas C-vitamin-tartalmukról ismertek, egyedülálló tápanyagkészletet is biztosítanak, többek között káliumot, vasat, kalciumot, E-vitamint és számos B-vitamint. A C-vitamin segít a kollagén felépítésében, ami késlelteti a bőr öregedését, és fiatalosan tart. A narancshúsnak magas a polifenol tartalma is, ami segít megvédeni a sejtjeidet a károsodástól.
4. Aszalt szilva
Az aszalt gyümölcsök is jótékony tápanyagforrást jelenthetnek az étrendedben, különösen az aszalt szilva. Az aszalt szilváról köztudott, hogy magas rosttartalmának köszönhetően segíti az emésztést, és megkönnyíti a mosdóba járást. Az aszalt szilva nagy mennyiségű K-vitamint is tartalmaz, amely segít a véralvadáshoz és a csontépítéshez szükséges bizonyos fehérjék kialakulásában.
Sőt, egyes tanulmányok szerint az aszalt szilva fogyasztása segít a csontvesztés megelőzésében vagy késleltetésében.
5. Málna
A gyümölcsök közül a málna arról ismert, hogy az egyik legmagasabb rosttartalommal rendelkezik, csészénként 8 grammot tartalmaz, ami a napi érték 32%-a. A megfelelő mennyiségű rost bevitele az étrendbe fontos a testsúlyszabályozás, a szívbetegségek és a cukorbetegség kockázatának csökkentése, a bélmikrobiom egészségének megőrzése és a vércukorszint egyenletes szinten tartása szempontjából. A málna arról is ismert, hogy gazdag forrása a magnéziumnak, amely számos testi funkció, például a fehérjeszintézis, az izom- és idegműködés, a vércukorszint és a vérnyomás szabályozásáért is felel.
6. Szeder
A szeder ugyanolyan magas rosttartalmú, mint a málna, az USDA szerint csészénként majdnem 8 grammot foglal magában. A szeder azonban arról ismert, hogy gazdagabb antioxidáns-, mangán-, réz-, A-, E- és K-vitaminforrás, és az áfonyához hasonlóan a szóban forgó gyümölcs is tartalmaz antociánokat.
7. Banán
A banán egy magas élelmirost-tartalmú gyümölcs, ami segít abban, hogy az étel tovább maradjon a gyomorban, csökkentve az éhségérzetet és teltségérzetet, így hozzájárul a jobb testsúlykontrollhoz és az elhízás kockázatának csökkentéséhez.
Forrás: EatingWell