Újabb különleges víz alatti történést vettek videóra a szakértők. Tegnap számoltunk be egy teknősről, aki kamerával felszerelkezve kergette el a rátámadó cápát, ami eddig újdonságnak számított az állat viselkedésével kapcsolatban. Most egy frissen megjelent tanulmányban a szerzőknek sikerült dokumentálnia, ahogy a polipok halakkal összefogva vadásznak.
Octopuses punch fishes. YES. OCTOPUSES. PUNCH. FISHES!! Our new paper is out on @ESAEcology, showing that octos e… https://t.co/Aaq1ERlyjE— Eduardo Sampaio (@Eduardo Sampaio) 1608334128
Bár elsőre úgy tűnik, mintha a polipok indokolatlanul kevernének le tockosokat a körülöttük úszkáló halaknak, de valójában az állatok együttműködéséről van szó.
Eduardo Sampaio, a Lisszaboni Egyetem tengerbiológusa elmondta, hogy a közös vadászat alatt a halak és a polipok kihasználják egymás morfológiáját és a vadászó stratégiáját, hogy együtt nagyobb sikerrel cserkésszék be az áldozatukat. Ugyan még rengeteg kérdés merül fel a jelenséggel kapcsolatban, de a kutatók úgy vélik, hogy a polipok a kontrolálás és a fegyelmezett alakzat betartása miatt csapnak a halakra. Ilyenkor a céljuk, hogy üldözzék, majd csapdába csalják a kiszemelt célpontjukat. Mivel több partner csatlakozik, így egy komplex hálózatot hoznak létre, és ez egy ellenőrzési mechanizmust eredményez a polip részéről.
A tengerbiológusok mindezt a Vörös-tengerben előforduló Octopus cyanea polipról rögzítették, ahol több halfajjal is együttműködött.
Ám volt olyan eset is, amikor a polipok minden ok nélkül osztogatták a pofonokat hal társaiknak. Van, hogy a halak nem csatlakoznak a vadászathoz, ilyenkor pedig a polipok, mintha dühükben ütnék vernék őket. Itt vagy arról van szó, hogy az ütés által jelzi a polip halaknak, hogy csatlakozzanak hozzá, vagy pedig puszta rosszindulatból, minden ok nélkül veri őket.
A kutatók következő célja, hogy ezeket a kérdéseket is megválaszolják, és többet megtudjanak a különleges viselkedéssel kapcsolatban.