Időről időre felröppen a hír a bor pozitív élettani hatásairól: véd a szívbetegségek ellen, segítségével sikeresebben küzdünk meg az Alzheimer-kórral... Ez azonban még csak a jéghegy csúcsa, a napi (mértékletes) borfogyasztás még ennél is nagyobb jelentőséggel lehet az életünkre.
Most következő írásunkban elsősorban a testünkre gyakorolt közvetlen hatásokkal foglalkozunk, míg a minisorozat következő részében arról is szó lesz, hogy hogyan függ össze a jóllét a jóléttel.
Történelmi visszatekintés
Vajon borral egyensúlyoznak a fejükön?
Fotó: Samer Khodeir / Unsplash
Mondhatni, hogy mióta az ember létezik, fogyaszt bort is. Egyiptomi hieroglifák és sumer táblák tanúskodnak arról, hogy már Kr.e 2200-ban is ismert volt a bor jótékony élettani hatása, amely így a legősibb gyógyszernek minősülő készítménynek számít. Az ókoriaktól kezdve egészen a középkorig az emberek számos baj megelőzése érdekében fogyasztottak bort: megölte a vízben található baktériumokat, megtisztította a sebeket, enyhítette a fájdalmat és gyógyírt jelentett a letargiára.
A zsidó Talmud tanítása szerint "ahol a bor hiányzott, ott volt szükség gyógyszerekre".
Hogyan változott meg mindez a vélekedés? A 19-20. században az emberek ellenségként kezdtek el az alkoholra tekinteni, amelynek bizony a bor is áldozatául esett.
A francia paradoxon
Sok hús, sajt és bor, akár minden nap. Mégis egészségesebbek a franciák, mint mi, magyarok.
Fotó: Unsplash
Serge Renaud (1927-2012) kutatta a kapcsolatot a franciák étkezési szokásai és várható élettartamuk között, és a következő megállapításra jutott:
Magas zsírtartalmú ételek + napi borfogyasztás = kevesebb szívkoszorúér-beteg
A megállapítás olyannyira igaz, hogy Franciaország étkezési szempontból legegészségtelenebb régióiban a legmagasabb a várható élettartam; ne felejtsük el, hogy náluk a napi 2-3 pohár bor a kultúrájuk része. A jelenséget Renaud francia paradoxonként nevezte el.
Mediterrán diéta
Az egészséges étkezés kulcsfontosságú
Fotó: Caroline Attwood / Unsplash
A franciákkal ellentétben a világ legegészségesebb étrendjét a mediterrán országok népei tudhatják magukénak. Kevés hús, sok zöldség, hüvelyesek, magvak. És, ne feledkezzünk el arról sem, hogy a rendszeres, mértékletes borfogyasztás is jellemzi a Földközi-tenger lakóit. Itt az ideje közelebbről is megvizsgálni a bor egészségre gyakorolt hatásait!
A titok kulcsa: kémia
Jó hír az egészségükért aggódóknak: a kevésbé ismert tannat és sagrantino szőlőfajtákból készült vörösbor is megtalálható itthon a Heimann Családi Borászat portfóliójában
Fotó: Wine Folly
A bort alkotó vegyületek közül egészségügyi szempontból a polifenolok jutnak kulcsszerephez.
- A szőlő héjában és magjában találhatóak
- Antioxidánsként megkötik a szabad gyököket
- A polifenolok koncentrációja függhet évjárattól, szőlőfajtától
A csodálatos rezveratrol
Egy kis stressz még jól is jöhet, ha sokáig szeretnénk élni
Fotó: Elijah O'Donnell / Unsplash
Aki nem először találkozik a bor jótékony hatásaival, minden bizonnyal hallott már a rezveratrolról. Igen, ez a legjelentősebb a bort alkotó polifenolok között, a vörösborban és az olívaolajban található meg legnagyobb koncentrációban.
A növényekben megtalálható rezveratrol a növény túlélésért folytatott harcát támogatja, így tulajdonképpen minél jobban szenved a szőlő, pl. aszálytól, annál nagyobb mértékben termelődik a jótékony vegyület. Ebből kiindulva született meg az az elmélet, hogy az ember is akkor nyújtja a legoptimálisabb teljesítményét, ha folyamatos stressznek van kitéve - igaz, a tudósok nem a munkahelyi stresszt értik ezalatt, hanem pl. testmozgást, böjtölést, hideg/meleg terápiát. Így ha ezt kombináljuk sok rezveratrollal, mi is ellenállóbbak lehetünk a mindennapi életünk során. Természetesen amennyiben vörösborral támogatjuk meg a szervezetünket, minden esetben ügyeljünk a mértékletességre!
A rendszeres borfogyasztás csökkenti a szívbetegségek kockázatát, véd a magas vérnyomás vagy a cukorbetegség kialakulása ellen, mégpedig úgy, hogy a rezveratrol elősegíti a koleszterin és más testplakkok lebontását, fokozza a glükózfelhasználást és szabályozza az oxidatív stressz szintjét.
Még több jótékony hatás
Egy ilyen gyönyörű borvidékről csak egészséges dolgok születhetnek
Fotó: kastriot cupi / Unsplash
A legújabb kimutatások szerint a rendszeres borfogyasztás, akárcsak a mediterrán stílusú étrend, védhet bizonyos típusú rákkal szemben is, ideértve a hasnyálmirigy, mell, petefészek, bőr, gyomor, vastagbél legádázabb ellenségét. A kulcs ismét a polifenoloknál keresendő: a szabad gyökök megkötésével csökken a daganatok kialakulásának esélye.
Mire jó még a borfogyasztás?
Törődj az egészségeddel!
Fotó: Jamie Street / Unsplash
- Csontritkulás ellen
- Javítja a veseműködést
- Javítja a bélrendszer egészséges működését
- Segíti a termékenységet: meghosszabítja a petefészek élettartalmát
- Gyulladáscsökkentő hatással bír
- Véd az UV sugárzás és a melanóma ellen
- Hozzájárul a tüdő egészségéhez
- Növeli a dopamin szintet - egyes tanulmányok szerint csökkenti a depresszió kialakulásának kockázatát
- Véd a demencia kialakulásával szemben
A tanulmány nem nevezi meg a borfogyasztásra vonatkozó pontos mennyiséget, fontos szabály itt a mértékletesség és a bor mellett az egészséges étrend (ld. mediterrán diéta).
Ne feledkezzünk el a rituálékról sem
Fontos a közös érdeklődési pont
Fotó: Vineeth Vinod / Unsplash
A rituálék kialakulása növeli az összetartozás érzését. Hippokratesz holisztikus megközelítése szerint az egészség alapfeltétele a barátok, a mindennapi örömök és a bor megléte. A jó társaságban elfogyasztott bor hat az érzékeinkre, így a mentális egészségünkre is kiváló hatással bír; amely a kiégés felé rohanó társadalmunkban elengedhetetlen létfeltétel, nem beszélve arról, hogy növeli a kreativitásunkat, állóképességünket is.
Nem közvetlenül bor, de a természetet járva egy-egy szépen gondozott szőlősor látványa is pozitív hatással bír mentális egészségünkre. Ha nem hiszed el, győződj meg róla: nézz meg pár percet az alábbi videóból!