A Szaturnusz holdján, az Enceladuson metánt észleltek.
Amikor a Cassini-Huygens szonda végigpásztázta a Szaturnusz Enceladus holdjának belsejéből böfögő gőzfelhőt, jelentős mennyiségű metánt talált. A metán magas mennyisége felkeltette az asztrobiológusok figyelmét. Ennek ellenére továbbra is lehetséges volt, hogy az ismert geokémiai (vagyis nem biológiai) folyamatok felelősek érte.
A tudósok azóta megállapították, hogy egyetlen ismert eljárás sem képes kiszivattyúzni a megfigyelt metán mennyiségét az Enceladusból. Ez azt jelenti, hogy ismeretlen folyamat okozhatja a felszabadulást, amely biológiai eredetű lehet.
Az Enceladus lenyűgöző hely. Messze van a Naptól, és vastag jéghéj páncélozza. A jég alatt azonban található egy óriási óceán, amely az élethez szükséges összetevőkkel rendelkezik a szakemberek szerint.
Amennyiben az Enceladuson vannak hidrotermikus szellőzőnyílások is, amire az eddigi jelek alapján igen jó esély van, akkor többé-kevésbé támogathatják az élet létrejöttét.
Eddig arra jutottak, hogy a biológiai metanogenezis (a mikróbák metánkibocsátása) kompatibilis az adatokkal, tehát nem vethetik el az élet meglétének hipotézisét a tudósok egyelőre.
A jövőben több küldetést is javasoltak az Enceladusra, hogy felfedjék az esetleges élet jeleit.
(Forrás: Science Alert)