outer space earth view

A Földdel egyidős, titokzatos anomáliák bújnak bolygónk mélyén

Egy felfedezés megváltoztatja az ultraalacsony sebességű zónák eredetéről és dinamikájáról alkotott nézeteinket.


Egy új kutatás szerint bolygónk legkorábbi napjaiból származó kémiai maradványok még mindig jelen lehetnek a Föld magjának közelében, és a felfedezés javíthatja a ma is zajló lemeztektonikai jelenségek megértését. A tanulmányt készítő kutatócsoport ezeket a maradékokat egy tál tészta alján lévő lisztrögökhöz hasonlítja, olyan elemekhez, amelyek az évmilliárdok során nem keveredtek össze megfelelően, és amelyek a szeizmikus hullámok mérésén anomáliaként jelennek meg.

Tudjuk, hogy a szeizmikus hullámok a Föld magja közelében lelassulnak, és úgynevezett ultraalacsony sebességű zónákon (ULVZ) haladnak keresztül. A nagy kérdés az, hogy miből állnak ezek a zónák, és a tudósok most úgy gondolják, hogy talán megtalálták a választ. Az ilyen típusú ultraalacsony sebességű zónák a Föld történetének legelején keletkezett kémiai heterogenitásokkal magyarázhatók, és hogy ezek a köpeny konvekciójának 4,5 milliárd éve elteltével még mindig nem keveredtek jól össze.

Az, ahogyan a szeizmikus hullámok visszhangoznak a földköpenyben és a földkéregben, támpontokat ad azok összetételéről, de a mintegy 2900 kilométeres vagy 1800 mérföldes kőzeteken keresztül történő mérés nem könnyű. Ennek megoldására a tudósok egy fordított mérnöki megközelítést alkalmaztak, több százezer számítógépes szimulációt futtatva, a Bayes-féle inverziónak nevezett eljárás segítségével.

Ezeket a modelleket összehasonlítva az Ausztrália és Új-Zéland között a Korall-tenger alól vett tényleges mérési eredményekkel, a csapat képes volt leszűkíteni a lehetőségeket, hogy miből állhatnak a közvetlenül a folyékony fém külső magja fölötti ULVZ-k. A kutatók szerint az ULVZ-k részben vas-oxidból állhatnak. Ezt rozsdaként ismerjük, de a köpeny mélyén fémként viselkedik. Most már az is valószínűnek tűnik, hogy bolygónknak ez a része több alrétegből áll, amit eddig nem sejtettünk ezekre a zónákra vonatkozóan.

(Forrás: ScienceAlert)


A figyelmetekbe ajánljuk