mars meteor
NASA/JPL-Caltech/Arizonai Egyetem

Először észleltek meteorokat a Marson, amiről hangfelvétel is készült

Rögtön négyet is.

A hét közepén számoltunk be róla, hogy a NASA Mars InSight leszállóegysége képes a Mars légkörében felrobbanó meteorokat észlelni, pillanatokkal azelőtt, hogy törmelékeik meteoritokként becsapódnának a felszínbe.

Az InSight akusztikai és szeizmikus adatai alapján a tudósok négy különálló becsapódási eseményt azonosítottak a Marson, amelyek mindegyike a leszállóegység 300 kilométeres körzetében történt. Az események 2020. május 27-én, 2021. február 18-án, 2021. augusztus 31-én és 2021. szeptember 5-én történtek.

NASA/JPL-Caltech/Arizonai Egyetem Kráterek a marson, amik egy 2021 szeptember 5-i meteorid becsapódásakkor jöttek létre. A jelenséget először az InSight észlelte, majd a NASA Mars Reconnaissance Orbiter fotózta le felülről. A képet továbbfejlesztette a NASA, kék színnel kiemelték az ütközés által megzavart port és talajt.

Pár napja a NASA még csak képeket közölt a becsapódási helyszínekről, de most az ügynökség közzétette a Mars felszínére becsapódó négy meteoroid hangfelvételét is; ez egyébként az első alkalom, hogy meteoroidbecsapódást észleltek egy másik bolygón.

twitter.com

“Hear the actual sound of a meteor entering the atmosphere of Mars, breaking up, and hitting the ground. Strangely, it's more like a "bloop" than a "bam!" Recorded by the seismometer aboard @NASAInSight. https://t.co/Hw5ppZErqW”

Érdekesség, hogy a becsapódás nem egy klasszikus robbanás hangjához hasonlít, inkább egy buborék kipukkanásához.

Bár a Mars gyenge légköre sokkal több olyan meteoroidot enged át, amelyek nem töredeznek szét, mint a Földön, észlelésük a szélzaj és a marsi légkör szezonális változásai miatt nagy kihívást jelent – állítja a NASA.

A 2021 szeptember 5-i becsapódás felfedezésével azonban a tudósok már tudták, milyen szeizmikus jeleket kell keresniük, és visszamenőleg három további becsapódást is képesek voltak észlelni, egészen 2020 májusáig visszamenőleg.

A meteoritbecsapódások (és a meteoritok légkitörései) érdekes hatásokkal járhatnak egy bolygón. A tudósok szerint a meteorok szállították azokat a kulcsfontosságú összetevőket, amelyek például az élet kialakulásához vezettek itt a Földön. De a meteoritbecsapódások a kihalási eseményekben is szerepet játszhattak.

A Mars ugyan kopárnak tűnik, de a kutatók szerint a becsapódások még így is befolyásolhatják geológiáját és légkörét; a Marson jelenleg tapasztalható meteorittevékenység elemzése segíthet jobban megérteni, hogyan és miért olyan a vörös bolygó, amilyen. A meteoritbecsapódások által keltett rengések még a bolygó belsejének jobb jellemzésében is segíthetnek a tudósoknak.