vadkempingezés
Fotó: Shutterstock

Vadkempingeznél? 4 jótanács, hogy a lehető legbiztonságosabb legyen az élmény

A vadkempingezés egészen felszabadító élmény is lehet, ehhez azonban nem árt tisztában lenni egy-két alapvető tudnivalóval. Ebben a cikkünkben összegyűjtöttünk 4 olyan tippet, amit mindenképp fontolj meg, ha nyugalomban szeretnél megpihenni egy végigtúrázott nap után.


​1. Helyi szabályok

A vadkempingezés jogi státusza annyira változó Európában, hogy még egy adott országon belül is eltérő rendelkezésekkel találkozhatunk. Jó példa erre Ausztria, ahol tartományi szinten döntenek a kérdésről, de még Skóciában is belefuthatunk egy-egy tiltott helyszínbe, pedig a régióban alapvetően teljesen legális a vadkempingezés.

Éppen ezért nagyon fontos, hogy még indulás előtt utánanézzünk, a kiválasztott célponton tényleg felállíthatjuk-e majd a sátrunkat. Ebben már egy gyors Google-keresés is sokat segíthet, de ha biztosra szeretnénk menni, érdemes belépni az adott országra specializálódott vadkempinges Facebook-csoportba.

s\u00e1tor az erd\u0151ben

Illusztráció

Fotó: Shutterstock

​2. Élelmiszertárolás

A vadon élő állatokra különösen érdemes odafigyelni, főleg, ha nemzeti parkok közelében vagy nagy, nyílt területen töltjük az éjszakát. Ha nem szeretnénk arra ébredni, hogy területtől egy jávorszarvas vagy akár egy medve benézett a sátrunkba, inkább vigyünk magunkkal egy megbízható, jól záródó ételtároló edényt.

Ha igazán biztosra akarunk menni, válasszunk egy olyan dobozt, amit külön medvék ellen fejlesztettek ki, ugyanis ez zárja el leginkább az ételszagot.

Plusz tipp, hogy ha olyan területen alszunk, ahol medvék is előfordulnak, a dobozba helyezett ételt ne a sátrunkban, hanem attól 50-60 méterre tároljuk.

medv\u00e9kre figyelmeztet\u0151 t\u00e1bla

Illusztráció

Fotó: Shutterstock

​3. Kempingfőző

Bár elsőre nagyon jól hangzik egy esti tábortűz, hatalmas károkat okozhatunk vele, ha nem figyelünk oda eléggé – nem egy erdőtűz kezdődött már el pontosan emiatt. Biztonságosabb és praktikusabb megoldás, ha van nálunk egy szelepes gázpalackkal ellátott, kisméretű kempingfőző, ami a hátizsákunkban is könnyedén elfér.

Ma már számtalan megfizethető változat kapható, szóval se a reggeli kávénkról, se a meleg ételről nem kell lemondanunk akkor sem, ha vadkempingezünk.

kempingf\u0151z\u0151

Illusztráció

Fotó: Shutterstock

​4. Térkép és iránytű

Az okostelefonok teljesen megreformálták, hogyan tájékozódunk, azonban eldugottabb helyeken nagy eséllyel nem lesz GPS-hozzáférésünk, ráadásul készülékünk akkumulátora is megadhatja magát. Köztes megoldásként vihetünk magunkkal egy napelemes power banket, de ha a lehető legmegbízhatóbb módszert keressük, egyértelműen a térkép és az iránytű kombinációja a nyerő.

Ezek helyes használata a legtöbbünk számára némi gyakorlást igényel, ez viszont egyrészt izgalmas hobbivá is válhat, másrészt így magabiztosan tájékozódhatunk akkor is, ha valami történik a telefonunkkal.

ir\u00e1nyt\u0171t tart\u00f3 t\u00far\u00e1z\u00f3

Illusztráció

Fotó: Shutterstock


A figyelmetekbe ajánljuk