Taranaki Maunga, Új-Zéland
Fotó: Shutterstock

Mostantól jogilag embernek minősül ez az új-zélandi hegy

Az új-zélandi parlament január 30-án, csütörtökön egyhangúlag megszavazta, hogy mostantól természetes személyként, azaz emberi lényként kell tekinteni a Taranaki-hegyre. A szunnyadó vulkánt a maori törzs saját ősének tekinti.


A mostantól Taranaki Maunga nevet viselő hegy a legújabb természeti elem, amely emberi jogokat kapott Új-Zélandon. A szigetországban korábban már egy folyót és egy földterületet is élő személynek nyilvánítottak.

A téli sportok és a túrázás szerelmeseinek kedvelt úti célja a hegy, amely Új-Zéland északi szigetének második legmagasabb pontja a maga 2518 méterével. A friss rendelkezés elismeri, hogy a régiót a gyarmatosítás után jogtalanul vették el a Taranaki közelében élő maoriktól. Ezzel a kijelentéssel egyúttal teljesült az ország kormánya által megígért jóvátétel is.

Ezt is olvasd el! Emberi jogokat kaphatnak az Új-Zéland térségében élő bálnák

A törvény szerint egy újonnan létrehozott szervezet lesz az emberi jogokat és kötelezettségeket kapó hegy arca és hangja.

Ennek négy tagját a helyi māori iwi törzsekből választják, másik felét pedig az ország természetvédelmi minisztere nevezi ki.

A rendelkezés „élő és oszthatatlan egésznek” tekinti Taranakit és régióját. Mindez magában foglalja a környező hegycsúcsokat és földeket –„azoknak minden fizikai és metafizikai elemével együtt."

Ez is érdekelhet! Egy sétáló fa, ami Új-Zéland egyik különös látványossága

Ma Taranaki, a mi maungánk, ősi hegyünk megszabadult a béklyóktól, az igazságtalanság, a tudatlanság és a gyűlölet béklyóitól

– nyilatkozta boldogan Debbie Ngarewa-Packer, a Te Pāti Māori politikai párt társelnöke, a taranaki törzsek leszármazottja.

A jogokat arra használják majd, hogy megállítsák az erőszakos földeladásokat, helyreállítsák a hegy kulturális hagyományait, valamint lehetővé tegyék a természetvédelmi munkát az ott élő őshonos vadvilág védelmében.

Ezzel együtt a helyi turizmus megmarad, viszont több figyelmet kap majd a természet megóvása.

Forrás: CNN

A figyelmetekbe ajánljuk