Bár Kína területén is számos elhagyatott várost találunk, a félresikerült projektek közül kiemelkedik a Malajzia és Szingapúr határán fekvő Forest City nevű komplexum. A 100 milliárd dollárból épült városnegyed hosszú évek óta üresen áll, azonban lehet, hogy a közösségi média és a popkultúra hatására végre megtelik élettel.
Kína legismertebb szellemvárosa nem az ország területén, hanem Malajziában, Szingapúrtól nem messze, a Johori-szoros mellett található. A Forest City nevet viselő lakónegyed minden túlzás nélkül tökéletes lehetne az életre: a zöldellő luxuskomplexum területén csúszdapark, strandok, hotelek és lakóházak magasodnak.
Hszi Csin-ping kínai elnök 2013-ban jelentette be, hogy belefognak egy eddig példátlan mértékű projektbe: az „Új Selyemútként” elhíresült kezdeményezés célja az volt, hogy az infrastruktúra bővítésével jobb összeköttetés alakuljon ki Kína és a kelet-ázsiai országok (illetve Európa) között. A kínai vállalatok pedig a potenciális gazdasági növekedés lehetőségét érezve azonnal kaptak is az alkalmon.
Ez is érdekelhet! 1400 évvel ezelőtt érkezhettek meg a házi macskák Kínába
Ekkor jött a képbe a Country Garden nevű fejlesztőcsoport, amely egy fenntartható apartmankomplexumot szeretett volna létrehozni Szingapúr mellett.
Az elképzelés egy ázsiai Monaco megteremtése volt illusztris boltokkal, éttermekkel, iskolákkal, golfpályákkal, irodákkal és hatalmas lakóházakkal.
A vállalatnak azonban nem sikerült jól felmérnie az igényeket: bár arra számítottak, hogy Forest City rengeteg tehetős kínai állampolgárt fog majd elcsábítani, ez végül nem így történt. Páran ugyan beköltöztek, de mivel a komplexum javarészt kihasználatlan maradt, az újdonsült lakók elszigetelve érezték magukat, pont úgy, mintha egy szellemvárosban laknának. Ezt csak tetézte a koronavírus-járvány, ami finoman szólva sem hatott ösztönzőleg a lakásvásárlás szempontjából.
Forest City
Fotó: Shutterstock
Ugyan a 100 milliárd dolláros projekt abszolút veszteségesnek mondható, az utóbbi években megjelent egy potenciális bevételi forrás, mégpedig a filmek és a sorozatok.
A Netflixen futó The Mole legújabb évadának egyik epizódját például itt forgatták: a versenyzőknek akciófilmeket megidéző módon egy kötélen kellett leereszkedniük az egyik épület csúcsáról, hogy az egyik emeleten megtaláljanak egy széfet és hazavigyék annak tartalmát.
Ha tovább olvasnál: Kína megcsinálta: közel 18 percig sütött egyszerre két nap az ország felett
Hasonlóképpen már német és osztrák stábok is forgattak Forest Cityben: a ProSieben például egy dokumentumfilmet készített a város összeomlásáról, de Hungry: Tipping the Scales címmel egy posztapokaliptikus világban játszódó sci-fi is forgott már itt. Ugyan egyelőre nincsenek információink újabb filmes projektekről,
az esély abszolút megvan arra, hogy a nemzetközi stábok megjelenésével új élet kerüljön az elhagyatott komplexumba.
(Forrás: Drive)