A kínai „mesterséges nap” néven ismert kísérleti fúziós erőmű minden korábbi rekordot megdöntve 1066 másodpercig működött zavartalanul.
Míg egy nukleáris reaktorban az atomok hasadásából nyerünk energiát, addig egy fúziós reaktorban épp fordítva, az atomok összeállása nyújt energiaforrást – olvasható a First Class cikkében. Habár a tudósok időről időre megpróbálják minél hosszabb ideig fenntartani ezt az állapotot, a fúziós folyamat beindítása valójában sokkal több energiát igényel, mint amit kinyerhetnek belőle a működése során.
Ez is érdekelhet! Kína már teszteli a szuperszonikus repülőgépet, ami 2 óra alatt letudja a Peking–New York távolságot
China sustained a fusion reaction for over 17 minutes. 👀 https://t.co/gRsDTcUJ4L
— Jonathan Cab (@shadowcrewtroll) January 23, 2025
Ennek ellenére nemrég forradalmi áttörést értek el Kínában, ugyanis a Hefei városában található Experimental Advanced Superconducting Tokamak (EAST) több mint 17 percig, egész pontosan 1066 másodpercig működött.
Ezzel megdöntötte saját korábbi, 403 másodperces rekordját. Azt nem lehet tudni, hogy pontosan hogyan sikerült ilyen hosszú ideig üzemeltetni a reaktort, ugyanis a Xinhua hírügynökség beszámolója konkrét adatokat nem osztott meg az említett időn kívül.
Ajánljuk figyelmedbe! Még idén megrendezik az első olyan futóversenyt Kínában, amin robotok is részt vehetnek
A lap megemlíti, hogy ehhez hasonló fúziós kísérletek világszerte zajlanak, hiszen ha egyszer majd sikeresen alkalmazzák a technológiát, az végtelen és korlátlan energiát jelenthetne az egész világ számára. Európában egyébként a legnagyobb ilyen a franciaországi ITER, vagyis a Nemzetközi Kísérleti Termonukleáris Reaktor.