
A Ryanair előkészíti a berlini repülőtérről való kivonulását
A Ryanair újabb jelentős európai kapacitáscsökkentést jelentett be: ezúttal berlini bázisának fokozatos felszámolását tervezi. A döntést a forgalom visszaesésével és a magas költségekkel indokolták, amelyek a vállalat szerint fenntarthatatlanná tették a működést.
A döntés nem új keletű, ahogy arról korábban hírt adtunk, a Ryanair Berlin mellett Hamburgban és Kölnben is csökkentette jelenlétét, akkor is hasonló indokokra hivatkozva. Most azonban bejelentették, hogy 2026. október 24-én végleg megszüntetik berlini bázisukat, amely jelenleg hét ott állomásozó repülőgép működését érinti. A vállalat közlése szerint a döntés része egy szélesebb átszervezésnek, amelynek során a gépeket alacsonyabb költségű európai repülőterekre csoportosítanák át. Ezek között olyan országok szerepelnek, amelyek eltörölték vagy jelentősen csökkentették a légiközlekedési adókat, például Svédország, Szlovákia, Albánia és Olaszország.

A kivonulás már megkezdődött, a téli menetrendben jól látszik, hogy a Ryanair 50 százalékkal csökkentette Berlinbe érkező és onnan induló járatainak számát. Szerintük a német légiközlekedési adórendszer jelenti az egyik legnagyobb problémát, amelyet Eddie Wilson, a Ryanair DAC vezérigazgatója egyenesen „értelmetlennek” nevezett. Állítása szerint a német légiközlekedési szektornak nincs konkrét terve az adók és magas repülőtéri díjak csökkentésére.
A Ryanair 2019 óta több német városból is kivonult: a frankfurti, düsseldorfi és stuttgarti bázisai is megszűntek, ami összesen 13 ott állomásozó repülőgép megszűnését jelentette. Emellett a társaság megszüntette járatait Drezdába, Lipcsébe és Dortmundba is.
A költségek alakulása jelentős szerepet játszik a döntésekben. A légiközlekedési adó 2019 óta több mint duplájára nőtt, 7,30 euróról 15,50 euróra emelkedett utasonként. A légiforgalmi irányítás díjai háromszorosára, 3,30 euróra nőttek utazónként, míg a repülőtéri költségek a koronavírus-járvány óta 50 százalékkal emelkedtek, és 2029-ig további 10 százalékos növekedés várható. A biztonsági díjak pedig a 2024-es 10 euróról 2028 januárjára akár 20 euróra is emelkedhetnek.
A Berlin-Brandenburg repülőtér meglepődését fejezte ki a Ryanair közleményével kapcsolatban. Mint írták, nem számítottak a lépésére, és jelenleg is egyeztetnek más légitársaságokkal. A repülőtér hangsúlyozta, hogy nem tervezik a díjak emelését. A német pénzügyminisztérium ezzel párhuzamosan arról adott tájékoztatást, hogy a szövetségi kabinet jóváhagyta a repülési adók visszavágását a 2024-es szintre. A minisztérium szerint fontos, hogy a csökkentéseket az utasok is érzékeljék, vagyis azok megmutatkozzanak a jegyárakban is.

A Ryanair Európa-szerte csökkenti a kapacitásait. Spanyolországban 2026 nyarán további 1,2 millió ülőhelyet vonnak ki, miközben több regionális repülőtérre sem indítanak majd járatokat. Franciaországban már korábban is történt járatcsökkentés, és bár néhány útvonal ismét elérhető lesz idén nyáron, több regionális repülőtér továbbra sem lesz érintett ebben.
Belgiumban egy új adó miatt több útvonal megszűnik, és jelentős kapacitáscsökkentés történik Brüsszel és Charleroi térségében, ami a jegyárak emelkedésével és a forgalom visszaesésével járhat. Portugáliában a Ryanair az Azori-szigetekre irányuló járatait teljesen megszünteti, Bosznia-Hercegovinában és Szerbiában pedig fokozatos járatcsökkentések történnek.
(Euronews)
Olvasd el ezt is!