A japán kikötőváros, Oszaka egyik nyomornegyedének titokzatos híre van − ide jönnek azok az emberek, akik nem akarják, hogy bárki megtalálja őket.
A Kamagasaki nyomornegyed tele van „jouhatsu-sha"-val, azaz „elpárolgott emberekkel", akik felkerekedtek és elhagyták az addigi életüket Japán más részein − derül ki a South China Morning Post dokumentumfilmjéből.
Ez is érdekelhet: Ilyen a felkelő nap országa – 5 érdekesség Japánról
A nyomornegyed lakói közül sokan más helyekről vándoroltak oda. Ők azok, akik úgy döntöttek, hogy eltűnnek máshol létező életükből, elszakadva családjuktól és barátaiktól, hogy újrakezdhessék.
A Statista szerint 2021-ben mintegy 80 ezer embert jelentettek eltűntnek Japánban. Sokan közülük az adósságok miatt döntöttek úgy, hogy eltűnnek, hogy kibújjanak a kötelezettségeik alól, vagy csak azért, hogy megnyomják az újraindítás gombot az életükben.
Az egyik ilyen „elpárolgott" személy a 49 éves Masashi Tanaka, aki elmondása szerint azért választotta az eltűnést, mert az édesanyja bántalmazta. A dokumentumfilm forgatásának napján szabadult a börtönből, miután letöltötte kábítószerrel kapcsolatos vádak miatti büntetését.
Miután börtönbe került, az anyja azt mondta neki:
Számomra már halott vagy. Ne írj nekem többet.
A férfi ezután döntött úgy, hogy Kamagasakiba megy, ahol egyedül él tovább.
Kamagasakiban, más néven Airin Chikuban az emberek olcsó szállást és alacsony jövedelmű munkát kapnak napszámosként. Szállodákat akár 15 dolláros (5000 forintos) éjszakánkénti áron is lehet találni, és az emberek az utca szélén állva várják, hogy alkalmi munkákat kapjanak.
A nyomornegyed Japán legnagyobb „yosebája", egy 2008-as vizsgálat szerint mintegy 25 ezer ember él a nyomornegyedben. Tokióban is van egy hasonló nyomornegyed, a Sanya, ahol sok napszámos lóg az utcán, munkára várva.
A Kamagasaki nyomornegyedben élők közül sokan meg változtatták a nevüket is, hogy megőrizzék névtelenségüket.
Japánban könnyű megőrizni a névtelenséget és elrejtőzni a nyilvánosság elől − derül ki a BBC 2020-as riportjából, amiben Hiroki Nakamori szociológus elmondta, hogy mivel Japánban nagyra értékelik a privát szférát, az eltűntek például észrevétlenül tudnak pénzt felvenni az ATM-ekből.
A rendőrség nem avatkozik be, hacsak nincs más ok, például bűncselekmény vagy baleset. A család csak annyit tehet, hogy kifizet egy drága magánnyomozót
− mondta Nakamori.
Forrás: Insider