Afrika egyik eldugott szegletében terül el az egyébként első ránézésre átlagosnak tűnő Nátron-tó, amit egyedülálló összetétele miatt a világ legveszélyesebb állóvizeként tartanak számon. Mutatjuk, mit kell tudni a tóról, ami nemcsak az állatok, de az emberek számára is életveszélyes.
Nairobitól nem messze, Kenya és Tanzánia határán található a vöröses-narancsos árnyalatokban pompázó Nátron-tó. Nevét onnan kapta, hogy vize jelentős mennyiségben tartalmaz nátrium-karbonátot, ami rendkívül lúgossá teszi. Annyira, hogy a tó szó szerint életveszélyes a legtöbb élőlény számára – írja a Drive.
A pH-értéke 9 és 10,5 között van, ami a lúgos tisztítószerekéhez hasonló.
Ez is érdekelhet! Kutatók szerint ez a török tó akár a Marson is lehetne
Fotó: Shutterstock
A tó vöröses árnyalatát egy bizonyos cianobaktérium nevezetű baktérium okozza. A vízben emellett néhány sókedvelő mikroorganizmus is éldegél, ami kifejezetten kedveli ezt a specifikus környezetet. Ezzel a mikroorganizmussal táplálkozik egyébként a flamingó – rajta kívül azonban gyakorlatilag minden élőlény messziről kerüli a tó közelét.
Ha mégis a közelbe merészkednének, a tó vize kővé dermesztheti őket. Az itt elpusztult állatokon ugyanis egy vastag nátrium-karbonátos réteg képződik, ami kinézetre hasonlít a kövekhez.
A fotós Nick Brandt látványos képeket készített az itt talált, kővé dermedt állatokról – a fotók az Across the Ravaged Land című könyvében jelentek meg.
Ajánljuk figyelmedbe! 4 természeti csoda, ami mintha nem is a Földön lenne
Veszélyessége miatt vonzza a turistákat, ám a hatóságok óva intenek mindenkit attól, hogy érintkezzen a tó vizével. Lúgossága miatt jó eséllyel égési sérüléseket okoz, lenyelve pedig a mérgező vegyületei nagyban roncsolják a szervezetet. Vize ráadásul az átlagosnál sűrűbb, ezért ha valaki beleesik, nem lesz olyan könnyű dolga kimászni belőle. Plusz, a baktériumok miatt esetenként kémiai gázok is felszabadulhatnak, amelyek légúti problémákhoz vezetnek. Az itt uralkodó szélsőségesen forró és száraz környezet miatt pedig a hőguta és a kiszáradás veszélye is fennáll.