Mount Everest

Év elején számoltunk be a hírről, miszerint 2025-től mintegy 6 millió forintba kerül, ha valaki szeretné kitűzni a zászlaját a világ a Mount Everest csúcsára. Ha az összeg nem tántorítana el sokakat a vakmerő kalandtól, akkor itt az újabb szigorítás, a nepáli kormány mostantól ugyanis csak azoknak adja ki a mászáshoz szükséges engedélyeket, akik már legalább egy 7000 méteres csúcsot meghódítottak a himalájai hegyvidéken.


Nepált – amely külföldi bevételeinek jelentős részét a hegymászásból és az idegenforgalomból szerzi – számos kritika és bírálat éri amiatt, hogy túl sok hegymászót, köztük tapasztalatlanokat is felenged a 8849 méter magas Mount Everest csúcsára. Ez gyakran hosszú sorok kialakulásához vezet a csúcs alatt található területen, a „halálzónában”, ahol a természetes oxigénmennyiség nem elegendő a túléléshez.

A hegyen bekövetkezett számos halálesetért a túlzsúfoltságot okolják: 2023-ban legalább 12 hegymászó vesztette itt életét, és további öt tűnt el, ebben az évben Nepál 478 engedélyt adott ki. A tavalyi évben a halálesetek száma „csak" 8 volt.

A javasolt törvény szerint az Everest-engedélyt csak azoknak a hegymászóknak adnák ki, akik igazolni tudják, hogy már megmásztak egy legalább 7000 méteres hegyet Nepálban.

Ezt is olvasd el! Ezért nem lehet tojást főzni a Mount Everest csúcsán

Az előírás szerint a helyi személyzet vezetőjének és a hegymászókat kísérő hegyi vezetőnek is nepáli állampolgárnak kell lennie. A törvénytervezetet a parlament felsőházába nyújtották be, ahol a kormányzó koalíció rendelkezik a törvény elfogadásához szükséges többséggel. A törvény hatályba lépése azonban nem ilyen egyszerű: a nemzetközi expedíciószervezők sürgették Nepált, hogy az Everest-engedélyt ne csak a Himalája hegyvidékén található 7000 méteres csúcsokra adja ki.

\u200bHegym\u00e1sz\u00f3k a himal\u00e1jai hegyekn\u00e9l

Hegymászók a himalájai hegyeknél

Fotó: Shutterstock

A Furtenbach Adventures túravezetője, Lukas Furtenbach hozzáadná a listához azokat a hegyeket is, amelyek közel vannak a 7000 méteres magassághoz, és amelyeket széles körben használnak felkészülésként. Ilyenek például az Ama Dablam, az Aconcagua és a Denali hegyei. Az expedícióvezető szerint továbbá más országok hegyi vezetőinek is engedélyezni kellene a munkát az Everesten, mivel nincs elegendő képzett nepáli hegyi vezető – áll a CNN írásában.

Az a fontos, hogy a hegyi vezetők rendelkezzenek a szükséges minősítéssel, és nem az, hogy milyen állampolgárságúak

– mondta.

Figyelmedbe ajánljuk! Végre sikerült drónnal lefilmezni a Mount Everest csúcsát – videó!

A figyelmetekbe ajánljuk