Egy EU-s rendeletnek köszönhetően más európai uniós országok területéről is itthoni tarifával hívhatók az ismerősök. Így már külföldön nyaralva is bátran lehet telefonálni vagy használni a mobilinternetet. A mobil ilyenkor roamingol – barangol – , azaz egy idegen szolgáltató hálózatára csatlakozik – kezdi az MTI-nek eljuttatott közleményébne a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságnak (NMHH).
Az NMHH a mobilszolgáltatók forgalmi adatait elemezve arra a következtetésre jutott, hogy a legtöbben Ausztriába utaznak, de nyáron Horvátország a kiemelkedő úticél.
Több (Covidot megelőző és azt követő) év adatai alapján az NMHH szakemberei azt a megállapítást tették, hogy a roamingforgalmat bonyolító SIM-kártyák aránya nyáron jelentősen meghaladja az éves átlagos forgalmat, amivel párhuzamosan a hazai hang- és adatforgalom némileg visszaesik.
Ez a 38 százalékos szezonális külföldi növekmény nevezhető „nyaralási többletnek". Ezek a mobilok – nagy valószínűséggel – nyaraló „gazdájukat" kísérték el a külföldi útra – írták.
Ez is érdekelhet: Tömeg van, megsülsz, és minden pénzed elköltöd – 5 úti cél, amit nem érdemes nyáron meglátogatni
A közlemény szerint a nyaraló mobilok vizsgálata során érdemes szem előtt tartani, hogy egy SIM-kártya a fő úti célon túl a köztes országok hálózatára is rácsatlakozhat. Ezen felül előfordulhat nem szándékolt roaming is, amikor valaki véletlenül kapcsolódik külföldi hálózathoz még a határon belül. Talán ezen tényezők is közrejátszanak abban, hogy az országok roaming szerinti toplistáján az első három helyezett mindegyike szomszédos állam. Mindazonáltal a szomszédos országok közelségük miatt amúgy is népszerű üdülési célok lehetnek – jegyezték meg.
Az elemzésbő kiderült, mind nyáron, mind éves átlagban Ausztria a legnépszerűbb ország, ahol nyaranta a magyar SIM-kártyák 8,5 százalékával telefonáltak vagy interneteztek. A nyári többlet Ausztria esetén nem jelentős (17 százalék). A látogatók egész évben tapasztalt magas száma a (téli sportokat is kínáló) turisztikai kínálat mellett a bevásárlóturizmusnak, az ott munkát vállalóknak, illetve a távolabbi nyugati országokba utazók jelentős számának is köszönhető.
A második helyen álló Horvátország viszont már a roaming adatok alapján is tipikus üdülési cél. Nyáron a SIM-ek 6,2 százaléka forgalmazott horvát mobilhálózaton. A nyári többlet pedig kiugróan magas, 138 százalékos volt az éves átlaghoz képest.
A rangsor harmadik helyén a szintén szomszédos Szlovákia áll 5,1 százalékkal, Ausztriához hasonló, mérsékelt nyári emelkedéssel.
Olvasd el ezt is! Így látják Magyarországot a tengerentúlról: 6 ok, amiért hazánk az egyik legnépszerűbb úti cél
A nyári többlet alapján az utak számosságában is elöl járó Horvátországon túl olyan államok is kiemelkednek, ahol csupán nyáron ugrik meg az amúgy igen alacsony éves átlagos forgalom.