Macchu Picchu.

A turizmus árnyoldala – 6 népszerű úti cél, amit a turisták tettek élhetetlenné

Az idegenforgalomnak legtöbbször csak a pozitív oldalait látjuk, azonban az utazók óriási károkat tudnak okozni a felbecsülhetetlen értékű természeti kincsekben. Ennek okán 6 olyan helyet szedtünk össze, amit tönkretett a turizmus.


Maya Beach, Thaiföld

Egy nagy költségvetésű film forgatása általában kifejezetten jót tesz egy hely turizmusának, ez a thai tengerpart azonban alaposan ráfizetett a promócióra. A 2000-ben megjelent A part című filmet – amelynek Leonardo DiCaprio a főszereplője – ugyanis a Maya Beach-en forgatták, ezáltal pedig elözönlötték a helyet a látogatók.

Ez a folyamat az elején még kifejezetten pozitívnak tűnt, hiszen alaposan felpörgött a turizmus, de nemsokkal később felütötték a fejüket a problémák is.

Maya Beach egy idő után élvezhetetlenné vált, mivel az idelátogatóktól lényegében már lépni sem lehetett. A döntéshozók végül 2018-ban megelégelték a dolgot, és ideiglenesen bezárták a strandot, de mivel azóta sem nyitották újra, joggal feltételezhetjük, hogy egy hosszan tartó dologról van szó.

Boracay, Fülöp-szigetek

Ramon Kagie/Unsplash

Boracay szigetét régebben az exkluzivitás jellemezte, évszázadokon át szinte senki nem tette be ide a lábát. Egy idő után azonban a tömegturizmus errefelé is berobbant, ami azt eredményezte, hogy a hely konkrétan a fennmaradásáért küzdött.

A sziget vezetői végül úgy döntöttek, hogy bevezetnek egy nagyfokú szigorítást, sőt átmenetileg még be is zártak.

Az újranyitás következtében kitiltották többek között a tengerparti árusokat és a masszőröket is, de a homokvárépítőket sem kímélték, az egy időben a szigeten tartózkodó látogatók létszámát pedig 200-ra korlátozták.

Emellett a szállodákat is felülvizsgálták, amelyik létesítmény pedig nem felelt meg a követelményeknek, azt azonnali hatállyal bezárták.

Ez is érdekelhet: Még most menjünk ebbe a balkáni országba, a jövőben hemzsegni fog a turistáktól

Bhután

Aaron Santelices/Unsplash

A Himalája keleti peremén fekvő buddhista királyságért régóta odavannak a turisták, hiszen olyan kolostorokat, erődöket és tájakat lehet itt látni, mint sehol máshol.

Bhután hírnevét ráadásul az is fokozta, hogy a ’70-es évekig nem engedték be a látogatókat, és a helyiek valószínűleg azt kívánják, hogy bárcsak sohase vezették volna ki ezeket a szabályokat.

A turizmus miatti környezetszennyezés ugyanis tönkretette Bhután természeti szépségeit, ami miatt különböző korlátozásokat kellett bevezetni. Az idelátogatóknak hivatalos idegenvezetővel kell utazniuk, és naponta körülbelül 80 ezer forintot kell fizetniük.

Szantorini, Görögország

Heidi Kaden/Unsplash

Szantorini talán a világ „leginstagrammosabb” látnivalója, a fehérre meszelt házak, és a gyönyörű panoráma mind megér egy fotót.

A sziget azonban belerokkan a látogatók hadába, számos olyan videó kering az interneten, amelyeken jól látszik, hogy sokszor annyian vannak a nevezetességek előtt, hogy egymást tapossák az emberek.

A tömeg mellett a környezetrombolás is óriási problémát jelent a helyieknek, a növekvő víz-, és energiahiány miatt pedig korlátozni kellett a sétahajók számát.

Machu Picchu, Peru

Willian Justen de Vasconcellos/Unsplash

A Peruban található Machu Picchuról valószínűleg már mindenki hallott, és sokan bakancslistás helyként tartják számon a műemléket.

A szakértők azonban nagyon nem örülnek ennek a jelenségnek, mivel szerintük túl sok ember van egyszerre a Macchu Picchun, emiatt pedig rongálódik az építmény.

A Machu Picchu nagyszerű látványosság, de aggódunk a fenntarthatósága miatt. Túl sok ember tartózkodik egyszerre a fellegvárban, ami hatással van rá

– mondta Sandra Doig, a PROMPERU, a perui export és turizmus előmozdításáért felelős bizottság új turisztikai igazgatóhelyettese a Washington Postnak.

Cinque Terre, Olaszország

Rahul Chakraborty/Unsplash

A turisták imádják ezt a kis olasz települést, mivel a maximálisan visszaadja azt a Riviéra-életérzést, amire oly sokan vágynak.

A hely szépsége természetesen egyre jobban vonzza a kíváncsi szemeket, aminek sajnos komoly következményei vannak.

A turizmus növekedése a térségben megviselte a városok infrastruktúráját, sőt a látogatók többször is megsérültek különböző földcsuszamlásokban.

Forrás: Reader’s Digest

A figyelmetekbe ajánljuk