Finoman szólva sem kedvez a Kelet-Európában tapasztalható hideg tavasz a vonuló gólyáknak, akik közül nagyon sokan kimerülve és legyengülve térhetnek haza. A télies hőmérséklet a felnőtt madarak mellett a leendő fiókákra is hatással lehet, így különös odafigyeléssel kell bánnunk azokkal a gólyákkal, amelyek már megérkeztek.
Egy-két melegebb hetet leszámítva a március – és az április eddigi része – Magyarországon is szokatlanul hűvös volt. Márton András, a dömösi BirdMania – Madárpark és Természetvédelmi-mentőközpont vezetője Facebookon kifejtette: a gólyák vonulását lelassíthatja, sőt meg is akadályozhatja a hideg időjárás.
Ez is érdekelhet! Nálunk pihent meg a világ legidősebb fekete gólyája
Ennek elsődleges oka, hogy március közepén Törökországban is téliesre fordult az idő: időnként nappal is előfordulnak mínuszok. Ezek a körülmények – némi hóeséssel párosulva – súlyosan akadályozzák a gólyák mozgását:
akadt például olyan jeladós gólya, amelyik hat nap alatt csupán 250 kilométert tudott repülni. Viszonyításképpen: egy ekkora táv megtétele normál esetben legfeljebb egy napot szokott igénybe venni.
A hideg pedig nem csak a repülésre van hatással: nem elég, hogy meleg téli tollazat híján a gólyák így több kalóriát égetnek el, de a szántóföldeken sem találnak elegendő táplálékot. Emiatt a madarak a szeméttelepekre kényszerülnek, ami viszont jelentősen veszélyezteti egészségüket – idézi a szakértőt a Drive.
Illusztráció
Fotó: Shutterstock
Eddig egyébként nagyjából a gólyák fele érkezett meg a telelésből, és bár az elmúlt napok tavasziasabb időjárása hozott még néhány példányt, bő harmaduk továbbra is úton van.
A kimerültség pedig várhatóan az idei szaporulatnak sem kedvez majd: sok fióka késve fog előbújni a tojásból, az esetleges aszály miatt pedig kisebbek és gyengébbek is lehetnek a normálisnál.
Ha tovább olvasnál: Újra fészkében fotózták le Kikeletet, a legrégebb óta hazánkban telelő gólyát
Emiatt még fontosabb, hogy a szakemberek és az átlagemberek is odafigyeljenek a fészkekre. Márton szerint azzal segíthetünk a már fészkelő madaraknak, ha megszokott „vadászterületükön” összegyűjtünk nekik némi száraz szénát, de természetesen elemózsiáért is hálásak lesznek – a (nyers) halat, csirkét vagy más szárnyasokat például kifejezetten szeretik, de az éles csontokkal érdemes vigyáznunk.