Istak15/Shutterstock.com
február 01., 2026  ●  Utazás
Hamu és Gyémánt

Újabb észak-olasz falu kénytelen visszafogni a turistaáradatot

A közösségi médiában felkapott úti célok szinte mindig ugyanarra a sorsa jutnak: ami tegnap még idilli, csendes hely volt, ma már túlzsúfolt látványosság. Ez történt az észak-olasz Funes falujával is, amely a Dolomitok egyik legismertebb helyszínének ad otthont, és ahol a helyiek most kénytelenek korlátozni a látogatók mozgását.

A Dél-Tirolban, német nyelvű területen fekvő falu az Odle-hegység látványos csúcsai előtt álló, 15. századi templomról vált világszerte ismertté. A képeslapra illő látvány az utóbbi időben a közösségi oldalak gyakran visszatérő motívuma lett, ami hirtelen és tömeges nemzetközi érdeklődést hozott a településnek. A helyiek szerint ezzel együtt megszaporodtak az engedély nélküli áthaladások, a parkolási káosz és a szemét is – számol be a hírről a Time Out.

A feszültségek csökkentése érdekében az önkormányzat kénytelen volt drasztikus lépést tenni. Az idei főszezonban, amely május közepétől egészen novemberig tart, sorompókkal zárják majd le a népszerű kilátóhoz vezető utat. A területet ezentúl csak a helyi lakosok használhatják, illetve azok, akik igazolt szállásfoglalással érkeznek. A napközben érkező látogatóknak gyalogosan, egy körülbelül 15 perces ösvényen kell majd feljutniuk a fotóponthoz.

A Szent János-templom a Dolomitok lábánál
Fotó: ecstk22/Shutterstock.com

Nem ez az első próbálkozás a turisták megfékezésére. Néhány évvel ezelőtt a város már kísérletezett útlezárásokkal, ám akkor sokan egyszerűen követték az autóval közlekedő helyieket, vagy megkerülték a korlátokat. Most szélesebb útszakaszra helyezik át az akadályokat, és személyzet is felügyeli majd az áthaladást, hogy elkerüljék a torlódásokat és a visszaéléseket.

A környéken nem ez az egyetlen konfliktusforrás: a Dolomitok egyes túraútvonalain a földtulajdonosok korábban már fizetős beléptetőrendszerekkel próbálták visszafogni a forgalmat. A régió az elmúlt években Olaszország egyik legfelkapottabb úti céljává vált, ami egyszerre jelent gazdasági lehetőséget és komoly terhet a helyi közösségek számára.

Funes esete újabb példája annak, hogy a „rejtett gyöngyszemek” kora egyre rövidebb: ami egyszer elterjed a közösségi médiában, az hamar a túlturizmus következményeivel szembesül.
Nyitókép: Funes, Olaszország / Istak15/Shutterstock.com

A legfontosabb hírekért iratkozz fel hírlevelünkre!

Hozzáférhetőségi eszközök