Athén, Görögország
Fotó: Shutterstock

Athénnak 2025-re tényleg elege lett a turistákból: szabályozzák a rövid távú lakáskiadást

Görögország népszerű úti célját is elérte a rövid távú lakáskiadás okozta lakhatási válság: a turisztikai céllal kiadott lakások száma gyakorlatilag férőhely tekintetében lekörözték a szállodákat. Ez azt jelenti, hogy a helyiek egyre jobban kiszorulnak a saját városukból. A helyzet orvoslására Athén idéntől új, szigorú korlátozásokat vezetett be.


2025. január elsejétől egy évig törvényileg tilos az új rövid távú szálláshelyek bejegyzése – derült ki a görög Ekathimerini lapot szemléző Euronews cikkéből. A lap arra hívja fel a figyelmet, hogy tavaly a rövid távon kiadott lakások férőhelyeinek száma gyakorlatilag meghaladta a hotelekét. Míg az Airbnb-szállások összesen 1022 millió férőhelyet kínáltak a turisták számára, addig az összes görög hotelek egybevetve jóval kevesebb, pontosan 887 740 ággyal rendelkeztek.

Az új Airbnb-szállásokkal kapcsolatos tilalom több népszerű athéni kerületet érint, beleértve Kolonaki, Koukaki, Pangrati és Exarchia.

Az új törvényt még novemberben fogadták el az illetékesek, a lakástulajdonosok pedig december 31-ig adtak időt az említett kerületekben, hogy bejelentsék ingatlanjaikat. A szigorítás különben adókedvezményeket is kínál azoknak az ingatlantulajdonosoknak, akik rövid távról hosszú távú bérbeadásra állnak át.

Ath\u00e9n, G\u00f6r\u00f6gorsz\u00e1g

Fotó: Shutterstock

Nem ez az első eset, hogy a görög hatóságok megpróbálják visszaszorítani a rövid távú bérbeadást. Athén 2024-ben is több szabályozást vezetett be: a kettőnél több ingatlant bérbeadó magánszemélyek esetén kötelező szakmai engedélyeztetése szükséges, valamint a bérbeadókra vonatkozóan szigorú egészségügyi és biztonsági követelményeket írt elő.

Kiriákosz Micotákisz görög miniszterelnök egy szeptemberi beszédében azzal indokolta az intézkedéseket, hogy kormányának nem áll érdekében a rövid távú bérbeadás „démonizálása“, de az intézkedések célja „a lakhatási kínálat növelése”. A miniszterelnök azonban azt is elárulta, hogy a rövid távú bérbeadás jelentős bevételi forrást jelent az ingatlantulajdonosok számára, ahogy az ország egyik legjelentősebb iparágának, a turizmusnak a „motorja“.

Kerületeink jellegét nem szabad megváltoztatni, és nem szabad, hogy az egyik személy profithoz való joga megakadályozza a másik személy lakhatáshoz való jogát

– tette hozzá.

A figyelmetekbe ajánljuk