Egy friss kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy Alexandriában egyre súlyosabb problémát okoz a klímaváltozás. A 2300 éves múlttal rendelkező kikötővárosban a tengerszint emelkedése és a part menti erózió miatt csak az elmúlt 20 évben 280 épület dőlt össze, a jövőben pedig további 7000-re hasonló sors várhat.
A nemrég megjelent tanulmány szerint az elmúlt évtizedben Alexandriában az épületek összeomlásának üteme évi egyről negyvenre ugrott – írja a Live Science. Ennek oka, hogy a tengerszint emelkedése miatt a sós tengervíz egyre beljebb hatol a szárazföldbe, ami megemeli a talajvíz szintjét az épületek alatt és erodálja a talajt.
Ennek következtében a föld süllyedni kezd, azaz a rajta lévő házak instabillá válnak, idővel pedig összeomlanak. Ráadásul a sós víz korrodálja az egyes építőanyagokat, ami tovább gyengíti a szerkezetüket.
Coastal Erosion Threatens This Ancient City — And Others Much Closer To Home https://t.co/WblSItzWn0
— Eurasia Review (@EurasiaReview) February 23, 2025
A veszteség valódi költsége messze túlmutat a téglákon és a habarcson. Tanúi vagyunk a történelmi tengerparti városok fokozatos eltűnésének. Ami egykor távoli kockázatnak tűnt, az most valósággá vált
– fejtette ki Essam Heggy, a tanulmány társszerzője.
A kutatáshoz a szakértők először feltérképezték azokat az épületeket, melyek 2001 és 2021 között dőltek össze Alexandria környékén. Ezután összehasonlították az 1974 és 2021 közötti időszakban készült műholdképeket az 1887-es, 1959-es és 2001-es felvételekkel, hogy meghatározzák a tengerszint emelkedésének mértékét. Az adatokat összevetve végül megállapították, hogy az ókori város partvonala az elmúlt évtizedekben több tíz méterrel visszahúzódott, egyes régiókban pedig akár 24-36 méteres talajerózió is előfordulhat évente.
Ajánljuk figyelmedbe! Alig 2 hét alatt több mint 150 métert csökkent ennek a tónak a víztartalma
Az olyan történelmi városok, mint Alexandria, amelyek a kultúra, az innováció és a történelem bölcsőjét jelentik, kulcsfontosságúak közös emberi örökségünk megőrzése szempontjából. Mivel az éghajlatváltozás felgyorsítja a tengerszint emelkedését és a part menti eróziót, védelmük nem csupán az épületek megmentéséről szól, hanem arról is, hogy megőrizzük ezeket az örökségeket
– tette hozzá Heggy.