Még tavaly a brazíliai São José dos Camposban kutatóknak sikerült rögzíteniük azt a pillanatot, amikor több épület villámhárítóján is fölfelé irányuló villámok jelentek meg. Nem ennyire bonyolultan: a villámhárítók villámmal fékezték meg a villámokat.
A képeket először a Geophysical Research Letters című folyóiratban tették közzé decemberben, majd az ebből készült videót a The New York Times osztotta meg.
Benjamin Franklin invented lightning rods in the 18th century, but the details of how lightning rods function are still the subject of scientific research. https://t.co/XhVYzMgSvS
— NYT Science (@NYTScience) March 28, 2023
A felvételhez a tudósok egy nagysebességű, másodpercenként 40 ezer képet rögzítő kamerát használtak, amelyet a becsapódástól nagyjából 150 méterre helyeztek el. Nem feltétlen meglepő, hogy a São José dos Campos-i székhelyű tanulmány célja az épületekre szerelt villámhárítók hatékonyságának és működésének alapos vizsgálata volt
Általánosságban: a villámhárítók az épület legmagasabb pontján helyezkednek el. A rúd formájú szerkezetek elektromosan jól vezető, mechanikailag erős anyagból – többnyire acélból – készülnek. A rudat aztán a talajba futó vezetékekre erősítik, amelyek a villámcsapás intenzív elektromos töltését az épület körül és attól távolabb terelik.
Maga a rúd azonban nem egy passzív szerkezet, ahogy azt gondolnánk: a villám negatív töltését kiváltva a fémrúd pozitív töltést indít a közeledő elektromos szál felé, ahogy az a brazil csapat által rögzített, hihetetlenül szerencsés nagy sebességű videón is látható..
Érdekesség, hogy nem a villámhárítók az egyetlenek, amelyek elektromos töltést indítanak a közeledő villámok felé: ezt az emberek is megteszik.
Bármely nyílt területen álló ember a fejéről vagy a válláról hasonló módon indíthat felfelé irányuló összekötő kisülést, és a villám akkor is megsebesítheti, ha nem csap bele közvetlenül.
– mondta Marcelo M. F. Saba, a brazil Nemzeti Űrkutatási Intézet vezető kutatója, a tanulmány egyik szerzője.
Saba még egy jó tanácsot is elárult azoknak, akik villámhárítót vásárolnának. Szerinte nem érdemes bedőlni az értékesítési trükköknek, a villámhárítók nagyjából mind egyformák, így ne higgyünk azoknak az eladóknak, akik azt mondják, hogy az ő termékük a legjobb.