a meleg miatt a homlokát törölgető nő
Fotó: Shutterstock

Jönnek a masszív hőhullámok, ezek az országok a legveszélyeztetettebbek

A globális hőmérséklet riasztó mértékben emelkedik, ez pedig egyre többször jelent szélsőséges hőhullámokat. Az előttünk álló helyzetre való jobb felkészülés érdekében az Egyesült Királyság kutatói azonosították a hőhullámok által leginkább veszélyeztetett országokat.


Nem csak azokról az országokról van szó, ahol a hőhullámok valószínűsíthetőek. Az új kutatás olyan tényezőket is figyelembe vesz, mint a társadalmi-gazdasági helyzet, a népességnövekedés, az energiahálózatok stabilitása és az egészségügyi szolgáltatások elérhetősége – írja a Science Alert.

Ez is érdekelhet: Kánikula: mi számít túl melegnek az emberi test számára?

A tanulmány szerint olyan régiók, mint Afganisztán, Pápua Új-Guinea és Közép-Amerika vannak leginkább kitéve a hőhullámok káros hatásainak. Peking és Közép-Európa is sebezhető, mivel a nagy népesség miatt viszonylag sok ember van kitéve a veszélynek.

A kutatás mögött álló csoport azt szeretné, ha többet tennének a potenciálisan pusztító hőhullámokra való felkészülés érdekében.

A régiók általában csak olyan szélsőséges eseményekre készülnek fel, amilyeneket már megtapasztaltak. De a politikai döntéshozóknak és a kormányoknak fel kell készülniük a jelenlegi rekordokat meghaladó eseményekre is − különösen az antropogén éghajlatváltozás okozta tendenciák miatt, amelyek fokozzák a szélsőségek valószínűségét

− írják a kutatók a közzétett tanulmányukban.

Ha tovább olvasnál: 6 életmódbeli változás a globális felmelegedés ellen

egy lak\u00f3h\u00e1z a h\u0151hull\u00e1mban

Fotó: Shutterstock

A kutatók a legfrissebb éghajlati modelleket és globális népességadatokat használták fel az értékelésükhöz, valamint a szélsőséges éghajlati események esélyének meghatározására szolgáló, szélsőérték-statisztikának nevezett módszert.

Statisztikailag valószínűtlen hőhullámok a tanulmányban vizsgált 136 régió 31 százalékában fordultak elő az elmúlt mintegy 60 évben, mondják a kutatók. Ez még egy ok arra, hogy felkészüljünk azokra az eseményekre is, amelyek jelenleg elképzelhetetlennek tűnnek.

A tartósan magas hőmérséklet nem csak közvetlenül ölheti meg az embereket, hanem jelentősen megnehezíti a mindennapi életet és a munkavégzést, pusztító hatással lehet a mezőgazdaság szempontjából, és olyan tovagyűrűző hatásai vannak, mint az erdőtüzek fokozott kockázata.

A felkészülés magába foglalja a városi környezetben lévő hűtött helyeket, a műszakváltást vagy a munkaidő csökkentését.

A kutatók szerint a fejlődő országok rendelkeznek a legkevésbé átfogó hőségvédelmi tervekkel. Miközben folytatódnak a globális felmelegedés megfékezésére irányuló erőfeszítések, lépéseket kell tenni a most felénk tartó szélsőséges időjárási események kárainak korlátozására is.

A felkészültség valóban életeket menthet. A kormányoknak világszerte fel kell készülniük

− mondja Dann Mitchell, a Bristoli Egyetem légkörkutatója.


A figyelmetekbe ajánljuk